Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony dokážou dokonale zpestřit zahradu a pomohou bolavým zádům, jež sužují nejednoho z nás. Pokud se nechcete k záhonům při péči o jednotlivé okrasné a užitkové rostliny shýbat, vyplatí se vsadit na vyvýšené záhony. Že nevíte, jakým způsobem byste měli postupovat a jaké obruby jsou třeba nejvhodnější? Nevadí, velmi rádi vám podáme pomocnou ruku a ukážeme veškeré aspekty týkající se tohoto typu záhonů.
Charakteristika vyvýšených záhonů
Vyvýšené záhony jsou vhodné zejména při těžkých, značně převlhčených a neúrodných půdách. Vynikající jsou hlavně pro pěstitele s bolavými zády, kteří se nemohou při pěstování tolik ohýbat. Slouží ale i jako efektivní estetický prvek, který se neztratí na žádné zahradě. Pestrost a originalita jsou s těmito záhony ruku v ruce. Čnět mohou tyto záhony nad terénem pouze několik centimetrů, nebo mohou být naopak značně vyvýšeny. Ty, které jsou vysoké okolo 60 až 75 centimetrů, může klidně operovávat i vozíčkář.
Tolik důležité obruby
Velmi důležitý je výběr materiálů na obruby. Nejčastěji se volí logicky dřevo. To představuje ryze přírodní materiál, který do zahradního prostoru dokonale zapadne. Pokud jej navíc opatříte příslušnou impregnací, můžete se spolehnout i na jeho vysokou výdrž. Jen je zapotřebí vyvarovat se toho, aby byl nátěr škodlivý vašemu zdraví, což představuje třeba železniční pražce napuštěné kreozotem. Vynikající mohou být klidně i plastové obruby, které jsou dnes k dostání ve spoustě provedení.
Založení vyvýšeného záhonu
Půdní podklad ve vyvýšených záhonech má mnohem vyšší frekvenci k zasychání a je třeba tomu přizpůsobit i samotnou zálivku. Jestliže výška záhonu přesáhne 0,5 metru, stoprocentně využijte alternativy drenáže. Počítejte i s tím, že substrát po určité době slehne. Rostliny samotné potřebují zhruba 45 cm vysoce kvalitní zeminy. Prostor mezi jednotlivými rostlinami se vyplatí mulčovat. O tomto procesu budete hovořit v následujícím článku.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.