Vytápění pergoly: Plyn, elektřina, nebo tuhá paliva?
Uvažujete o nové pergole, která by vám sloužila 12 měsíců v roce? Proč ne? Posedět venku v proskleném posezení je určitě příjemnější než trávit čas doma. Jen byste si měli rozmyslet, jakým způsobem budete takovouto celoroční pergolu vytápět. Počítat byste totiž měli stoprocentně s tím, že přirozené teplo se tady neudrží a z interiéru ho jen tak jednoduchým způsobem nedotáhnete. Pojďme se tedy podívat na základní alternativy, jež se aktuálně nabízejí.
Plyn jako klasika
Když se podíváte i na mnohá posezení u restaurací, vytápění se tady řeší prostřednictvím plynových deštníků. Ano, jde o poměrně zajímavou a vzhledově poutavou variantu, nicméně z pohledu ekonomie vytápění se dostanete na vcelku vysoké částky. Klasické plynové vytápění se do pergoly také nehodí. Jestliže ji ale plánujete v době výstavby objektu, není problém zvolit plynový zdroj, přičemž budete mít podlahové vytápění. Pokud máte vhodného dodavatele plynu, ušetříte nemalé peníze.
Elektřina také nabízí pohodlí
Ano, i elektrické přímotopy stojí za zvážení. Jen je u nich zapotřebí počítat s poněkud vyšší spotřebou elektřiny. Zase nemusí být v permanenci fakticky neustále, jako tomu bývá u plynu. Záleží také, v jaké době pergolu budete vytápět. Ceny elektřiny se liší i dle tohoto faktoru. Ideální je ale doplňovat elektrické přímotopy vytápěním na tuhá paliva.
Stylový krb či krbová kamna
Výbornou volbou je i vytápění dřevem. Sálavé teplo je úplně jiné a mnohem příjemnější. Vy si ho můžete užívat plnými doušky. Pohled na praskající polínka stojí za to. Romantika jako vystřižená z filmu. Jen počítejte s tím, že budete potřebovat nasušené a naštípané dříví. Samozřejmostí bude také pravidelné přikládání. Přesto si ale chvíle při posezení užijete mnohem více.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.