Vyštipujte tyčková rajčata: Úroda bude vyšší!
Už se těšíte na úrodu rajských jablíček? Aby ne, vždyť rajčata vypěstovaná na zahradě mají úplně jinou chuť a vůni než ta, která se běžně prodávají v nejrůznějších supermarketech! Dát si takovéto skvělé rajčátko můžete i vy. Stačí vám k tomu kousek vlastní zahrádky, případně i truhlík na balkóně. Nic složitého. Pěstování rajčat je poměrně omílaným tématem, a tak není od věci soustředit se přímo na konkrétní činnost, která vám může pomoct k vyšším výnosům.
Zaštipování, či vyštipování? Je to jedno, hlavně nezapomínejte!
V některých zdrojích se hovoří o zaštipování, v jiných se zmiňuje vyštipování. Popravdě je to vcelku jedno. Mezi hlavní částí rostliny a novými listy vznikají v podstatě nové výhony, jež jsou samozřejmě mnohdy nakonec i plodonosné. V každém případě se vyplatí tyto výhonky odstraňovat, a to v pravidelných intervalech. Mnohdy tak pěstitelé činí v momentu, kdy se zrovna chystají zalévat.
Jak na to? Velmi jednoduše
Není nic jednoduššího. Zapomeňte na jakékoli nástroje. Potřebovat budete jenom vlastní ruce. Výhonek prostě uchopíte u samé spodní části a následně ho odtrhnete. Půjde to velmi snadno. Pokud ho nakloníte do úhlu 45 stupňů a více, vylomí se pohodlně sám. Rostliny budou díky vyštipování i lépe vypadat. Nevytvoří nevzhledný chuchvalec, ale půjdou nahoru spolu s opěrnou tyčí. Výnos by měl být samozřejmě mnohem vyšší. Tyč by rostlinu také měla díky vyštipování bez problémů udržet.
U některých odrůd není vyštipování zapotřebí
Jsou pěstitelé, kteří nevyštipují boční výhony vůbec. Ano, rajčata jim vyrostou i tak. Především u velkopěstitelů by se jednalo o vcelku náročnou záležitost. Nevyštipují se také některé specifické odrůdy rajčat. Jmenovat bychom mohli třeba malinkatá divoká rajčata, jež vytvářejí velké shluky a rostou tímto způsobem. U tyčkových rajčat by se mělo jednat o samozřejmost.
Divoká rajčata
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.