Vysoký jalovec: Na zimu mu stáhněte korunu jako ochranu před sněhem

Jalovec

Jalovec (Juniperus) je sice druhem jehličnanu, nicméně i v zimě potřebuje určitou péči. Aby nedošlo k rozložení jeho větví vlivem váhy sněhu, je dobré stáhnout jeho korunu provazem. Protože je vysoký, ochrání ho to také před silnými poryvy větru, které by mohl tento strom snadno zlomit. Jalovců je spousta druhů, z nichž většina pochází z Asie a Severní Ameriky. Nicméně jalovec obecný (Juniperus communis) má svůj původ v České republice.

Okrasná zahrada

V okrasné zahradě se používá jalovec, který je ve tvaru dlouhého stromu. Jalovec ale většinou tvoří rozložitý keř s několika kmeny, který dorůstá výšky tři až pět metrů. Kromě toho ale existují i poléhavé jalovce, které můžete využít k pokrytí plochy – podobně jako třeba trávník. Jalovců je opravdu spousta a můžete je vybírat jak podle velikostí, tak také podle barev.

Jalovec v zimě

Jalovec: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výběr stanoviště

Jalovec vám nejlépe poroste na slunném stanovišti, dokáže ale zvládnout také polostín. Zde ale poroste pomaleji. Půdu snese jakoukoli – kamenitou, vápnitou i kyselou. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, která vám bude tolerovat i období sucha. Od dubna do června začne kvést nenápadnými květy. Z nich se na podzim vytváří modročerné plody, které dozrají za dva až tři roky. A to je právě nám tak známé koření – jalovčinky.

Kdy omladit jalovec?

Jalovec je možné tvarovat do nejrůznějších tvarů, obvykle ale tvoříme štíhlý kužel. K vidění jsou ale také jalovce kulovitého či plochého tvaru. Řez provádíme v období klidu, tedy nejlépe v zimě či předjaří. Teploty by ale měly být nad nulou – při řezu nesmí mrznout. V létě je pak možné provést lehké zkrácení či tvarování. Tento řez by ale rozhodně neměl být příliš radikální. Jalovec zkracujeme i tvarujeme postupně.

Jalovec: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!