Vysijte si řeřichu a za pět dní získáte velmi účinný lék na kašel a nachlazení
Myslíte si, že vás tahle listová zelenina už nemůže ničím překvapit? Pak vám dokážeme, že se docela jistě pletete. Věděli jste například, že ve spojení s medem se promění v perfektního pomocníka, který vám pomůže s kašlem a nachlazením?
Ano, řeč je o staré dobré známé řeřiše seté (Lepidium sativum), která pochází odněkud z oblasti Blízkého východu a jíž si cenili už staří Římané. Patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae) a někdy je k dostání i pod označením řeřicha zahradní.
Řeřicha nabídne množství vitamínů, minerálů a dalších účinných látek
Seznam je velmi dlouhý. Doporučována je zejména pro svůj vysoký obsah vitamínu C, ženy by si ji pak měly všímat zejména kvůli vysokému obsahu železa. A jaké vitamíny a minerály tedy nabídne?
- Železo,
- draslík,
- vápník,
- sodík,
- jód,
- fosfor,
- vitamin C,
- beta- karoten,
- B6,
- K,
- B3,
- E,
- A
- a B1.
A tím to vše rozhodně ještě nekončí. K mání je také kyselina askorbová, riboflavin, pozitivně působící nasycené mastné kyseliny a samozřejmě cenná vláknina. Tuto listovou zeleninu bychom tak rozhodně neměli na svém jídelníčku opomíjet.
Foto: Pixabay
Jak nám řeřicha pomůže s nepříjemným kašlem
Ale zpět k jejím léčebným účinkům. Těch je celá řada. A pokud budeme věřit léčitelům z Indie, pak se řeřicha uplatní třeba na bolesti hlavy či na symptomy nachlazení. Skvělá je také jako expektorant – pomáhá vykašlávání hlenů.
A jak si ji užít v co nejúčinnější formě? Vezměte lžičku nasekané natě a smíchejte se lžičkou kvalitního medu. Jednoduše snězte a to 2-3 x denně. Jen nikdy ne těsně před spaním. Vaše obtíže by měly rychle ustoupit. Nikdy však řeřichu neužívejte před spaním, podpora kašle totiž není v této chvíli právě vhodná. Pomáhá i na škrábání v krku nebo pocit „knedlíku.“
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: abecedazahrady.dama.cz
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)