Výsev rajčat nepodceňte. Bramborové slupky, skořicový postřik a další levné elixíry pro sazenice
Čas výsevu rajčat se kvapem přiblížil a rozhodně stojí za to se na něj připravit. Nejspíše už určitě máte misky, zeminu a také další důležité věci. Není se čemu divit, vždyť pěstování rajčat patří mezi nejčastější činnosti, kterými se domácí zahradníci zabývají. Ostatně i výběr různých přísad je takřka nekonečný. Vynikající jsou jak klasický tyčková rajčata, tak i keříková, případně masité odrůdy, nebo naopak divoká rajčata připomínající svou velikostí spíše kuličky rybízu. My se v následujících řádcích zaměříme na některé triky, které pomohou sazeničkám rajčat tak, že bude úroda skutečně bohatá.
Urychlete a zefektivněte klíčení semínek
Čekat zhruba 10 dní než vyklíčí semínka rajčat, není nezbytné. Stačí použít domácí urychlovač klíčení, který bez problémů připravíte z domácích ingrediencí, jež máte bezesporu doma po ruce. Doba klíčení rajčat se může zkrátit na pouhé dva dny, což je opravdu minimum. Vytvoříme si jednoduše roztok fungující jako booster. Stačit vám k tmu bude:
- 0,5 litru vlažné vody,
- 1 čajová lžička dřevěného popela.
Mimo fakt, že dřevěný popel obsahuje fosfor, vápník a draslík, dostanou semena skvělou ochranu před různými mikroorganismy. Popel se nasype do vody a nechá luhovat 24 hodin. Poté se přecedí přes gázu, abychom měli čistou tekutinu. Semínka se do roztoku ponoří na 6 hodin. Poté se opláchnou čistou vodou. Roztokem pak můžete zalít jiné rostliny. Semínka se pak vysejí do substrátu.
Dřevěný popel: Foto Pixabay
Hnojivo z obyčejného chleba
Starý chléb máme doma po ruce prakticky neustále. Sazenice rajčat, okurek nebo jiné zeleniny po použití hnojiva s ním budou růst dokonale. Potřebovat budeme 1 malou lžičku cukru krystal, 3 polévkové lžíce mléka a 1 litr vody. Nařežeme chleba na kousky a dáme ho do
nádoby o objemu 1,5 litru. Naplníme ji do poloviny a poté nalejeme vodu a přidáme cukr. Dózu uzavřeme a necháme na teplém místě. 2 dny bude směs luhovat a následně ji na přecedíme a zředíme s vodou v poměru 1:3. Nakonec se přidá mléko. Roztok se pak může použít. Ideální je ho nalít ke kořenům sazenic, případně jím sazenice postříkat. Činit byste tak měli dvakrát a ž třikrát týdně po 10 dnech.
Chléb: Foto Pixabay
Hnojivo z bramborových slupek
Slupky z brambor po oškrábání rozhodně nevyhazujte. Vytvoříte s nimi dokonale hnojivo pro sazenice.Potřebovat budete slupky z 5 brambor a 2 litry vody. Bramborové slupky zalejeme vodou a pořádně povaříme. Následně se nechají slupky vychladnout zhruba 20 minut. Poté se mohou sazeničky zalévat.
Postřik ze skořice
Skořici má doma každý. Vyrobit si z ní postřik je velmi jednoduché a rychlé. Stačí vám pouze jedna čajová lžička skořice a jeden litr teplé vody. Roztok se nechá 2 dny luhovat a poté jím budeme sazenice stříkat jednou za týden.
Skořice: Foto Pixabay
Dejte rostlinkám mléko
Pro sazenice je vynikající výživou také mléko. Konkrétně smícháme 100 ml mléka a litr vody. Vše smícháme a sazeničky zaléváme ke kořínkům. Ideální je klasická stříkačka, kterou naplníme a malé rostlinky zalejeme. Mléko mimo jiné obsahuje i bakterie mléčného kvašení, které napomohou růstu sazeniček.
Voda z rýže
Sazeničky si také budou libovat po zalití vodou z rýže. Stačí hrst rýže a litr vody. Rýže se nechá ve vodě stát zhruba 1 až 3 dny. Z rýže se uvolní potřebné látky a po přefiltrování máte skvělý elixír. Rostlinám mimo jiné poskytne i škrob a další látky.
Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, YouTube
Sazenice rajčat: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.