Výsev rajčat krok po kroku
O faktu, že rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny u nás, nemá smysl diskutovat. I z toho důvodu už většina z nás ví, že nastal ideální čas pro jejich výsev. Konec února a začátek března je obdobím, kdy by semínka měla jít substrátu. Jestliže nehodláte být odkázáni na nákup předpěstovaných sazenic, pak se vrhněte do práce. Pokud jste ještě výsev doma neřešili, dáme vám několik rad. V podstatě se budeme snažit provést vás tímto procesem krok po kroku.
Jak vybrat odrůdu?
V první řadě je zapotřebí vybrat správnou odrůdu. K dispozici jsou jich doslova mraky. Záleží na několika faktorech. Měli byste si promyslet především to, jak by měly vypadat plody. Chcete malá cherry rajčátka, datlová rajčata, velké masivní odrůdy? Jinak si lze vybírat z tyčkových a keříčkovitých. Balkonovky bývají tradičně mezi keříčkovými.
Aspektů výběru může být hned několik. My je uvádíme přehledně v odrážkách.
Třídění dle ranosti:
- velmi raná,
- raná,
- poloraná,
- polopozdní.
Třídění podle vzrůstu:
- rozkladitá,
- polorozkladitá,
- kompaktní,
- převislá,
- středně vyšší.
Třídění dle místa pěstování:
- skleníky,
- fóliovníky,
- zeleninový záhon.
Třídění dle vlastností plodů:
- oválná,
- kulovitá,
- hruškovitá,
- ploše kulovitá,
- srdčitá.
Třídění dle rezistence vůči praskání:
- maximální,
- střední,
- minimální.
Třídění dle hmotnosti:
- 10 až 500 gramů.
Třídění dle pevnosti plodů:
- vysoce pevná,
- méně pevná,
- měkká.
Třídění dle délky skladovatelnosti:
- hodně dlouhá,
- střední,
- minimální.
Kdy začít s výsevem?
Vegetační doba rajčete jedlého označovaného také jako Lycopersicon esculentum činí 150 dní. Ideální doba výsevu je konec února a počátek března. Do fóliovníků mohou rostliny přijít už ve druhé půlce dubna, venkovní pěstování začíná o měsíc později. Optimální sadba je typická osmi pravými lístky, prvním květenstvím a výškou kolem 25 cm.
Kam s nimi?
Do zahradnického substrátu určeného pro výsev a množení. Před tím, než vysejeme, je třeba zeminu propařit. Zničí se tak zárodky případných škůdců. Potřebujeme dosáhnout na teplotu okolo 90 – 100 °C v době trvání nějakých 10 minut. Do kelímku budeme sazeničky přepíchávat až tehdy, když se objeví dva pravé lístky. Květináč je optimální plastový, případně lisovaný přímo z rašeliny. U umělohmotných kelímků je nezbytné vytvořit otvor pro odtok zbytkové vody.
Jak vysévat?
Semínka před výsevem není od věci ponořit do roztoku lignohumátu. Optimálně na 2 hodiny. Výsev by měl být řídký, ab měly rostlinky dostatek prostoru pro vytvoření kořínků. Výsev lze jemně zasypat i pískem. Výbornou volbou je charakteristický výsevní miniskleníček s perforovaným víkem.
Nejčastější chyby při výsevu rajčat
Někdy se objevuje použití nevhodného substrátu. Objevit se může i taková triviální věc, jako je nedostatečná zálivka. Pozor je zapotřebí dát na dostatek světla. Když budou rostlinky daleko od okna, začnou slábnout a jít nahoru. Teploty před růstem by měly být mezi 22 až 24 °C, poté už lze snížit na 18 – 20 °C.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.