Výsev petržele krok za krokem: návod i pro úplné začátečníky

Pěstovat petržel je o něco náročnější, než pěstovat mrkev. Půda musí být uvolněná a nepříliš tuhá, aby kořen mohl růst krásně rovně. To mají oba druhy zeleniny společné. Avšak petržel je náročnější na živiny v půdě a také déle trvá, než dozraje. Aby vyklíčil, nesmí být půda příliš suchá. Je důležité vysít ho co nejdříve na jaře (obvykle v průběhu dubna) nebo těsně před zimou. Výsev petržele provádíme rovnou do záhonu, protože patří mezi rostliny, které nesnesou přesazování. Výsev do nádob je velmi rizikový.

Výsev petržele

Výsev petržele není náročný. Vzhledem k tomu, že semínka jsou velmi drobná, a rostliny potřebují rozestup, je dobré je před výsevem smíchat s trochou písku či zeminy. Tak zajistíte větší rozestupy. Před výsevem je navíc potřeba dobře připravit půdu (rozbijte všechny hroudy a zajistěte dobrou propustnost). Ať už máte kořenovou nebo listovou petržel, vyséváme ji stejným způsobem.

Petržel listy

Foto: Pixabay

Termín výsevu

Termín výsevu může být březen až první polovina dubna. Teoreticky je možné vysít ještě v květnu, avšak je to poměrně rizikové. Pokud bude jaro teplé a suché, zaznamenáte velmi malou úrodu, jednotlivé kořeny mohou být malé nebo rozeklané. Výsev petržele je možný také na podzim – v listopadu až prosinci. Pro toto pěstování je třeba použít zimní odrůdy petržele. Díky podzimnímu výsevu můžete vynechat tak časté zalévání.

Způsob výsevu

Připravte si řádky hluboké 1 cm s rozestupy asi 25 cm. Pokud byste semínka zasadili velmi hluboko, trvalo by to déle, než vzejdou a navíc by sazenice mohly být příliš slabé. Petržel klíčí při teplotě od 2 °C. První listy můžeme pozorovat 14 až 28 dní po výsevu. V případě suché půdy trvá klíčení déle. Sazenice zvládnou zimu do – 3 °C, krátkodobě snesou i mráz do – 9 °C.

Pozor na zálivku

Vzhledem k tomu, že petržel potřebuje pro klíčení vlhkou půdu, je zapotřebí ji pravidelně kontrolovat a zalévat. Avšak příliš mnoho vody může způsobit hnilobu, proto je lepší mírná zálivka. Semena klíčí pomalu.

Výsev petržele a ředkvičky

Ano, výsev obou těchto plodin můžete kombinovat. To znamená smíchat semínka petržele a ředkvičky (případně s trochou písku) a vysít do jednoho řádku. Ředkvičky vzejdou rychleji, vyznačí řádky. Když budou připravené ke sklizni, petržel bude ještě malá. Ředkvičky kypří půdu, což je pro petržel prospěšné. Po sklizni ředkviček začne petržel rychleji růst.

Zdroje info:

https://www.floranazahrade.cz/pestovani-mrkve-a-petrzele-je-to-snadne-ale/

https://niepodlewam.pl/siew-pietruszki-jak-gleboko-i-kiedy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!