Výsev paprik v několika krocích
Když se podíváme na zahrádky mnohých pěstitelů, s největší pravděpodobností se setkáme s těmi nejtradičnějšími plodinami, jimiž jsou zejména rajčata a papriky. Momentálně je třeba se na jejich pěstování soustředit jelikož výsev paprik je zapotřebí zahájit co možná nejdříve. Pěstování paprik ze semen není nijak složité a kupovat si sazeničky až posléze vás bude omezovat z hlediska volby konkrétní odrůdy. Když vám vyroste paprika ze semínka, budete mít navíc ve finále mnohem větší radost.
Kdy vysévat?
Výsev paprik je zapotřebí realizovat zhruba od poloviny ledna do poloviny února. Zahrádkářská sezona je jím fakticky zahájena. Kvůli vegetační době je nutné vysévat v rámci tohoto termínu, jinak se vám nepodaří trefit to správné vegetační období. V tom případě byste se krásných plodů nemuseli dočkat. Rozhodně ale není nic složitého najít si v lednu chvilku času, když ještě na zahradě není třeba řešit žádné jiné činnosti. Papriky také příliš nemusejí výkyvy teplot, na což byste si měli dát velký pozor.
Správný výsevní substrát
Zvolit je třeba správný substrát, v němž se bude paprikám dokonale dařit. Výbornou volbou je především agroperlit. Budete s ním mít jistotu absence jakýchkoli zárodků hub a dalších organismů, jež by růstu sazeniček postupně nesvědčily. Na dno květináče se vyplatí dát filtrační papír, aby nedocházelo k propadávání substrátu. Před výsevem se vyplatí semínka namočit. Pozor si dejte i na to, aby semínka měla dostatečné rozestupy. Pod květináčem musí být miska s vodou.
Urychlete klíčení
Jak již bylo řečeno, nesmírně důležitou roli hraje stálá teplota. Bude-li se pohybovat i okolo 30 stupňů, klíčení podpoříte. Není problém dát květináč k topení. Rostlinky naklíčí během 14 dní. Když k vyklíčení dojde, postačí teplota pohybující se okolo 20 stupňů. Do skleníku či fóliovníku vysazujeme rostlinky v polovině dubna. Není od věci rostlinky přihnojit Kristalonem. Zapomínat nelze na pravidelnou zálivku.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.