Výsev letniček v lednu zajistí rozkvetlou letní zahradu: Předpěstovat lze ve skleníku, pařeništi i na parapetu

letničky

Chybí vám práce na zahradě? Chcete využít tento zimní čas efektivně? Jste myšlenkami už v nové sezóně? Začněte výsevem letniček, a to už nyní v lednu. Které druhy letniček jsou vhodné pro lednový výsev? Jaké možnosti se nabízí v rámci předpěstování?

Leden aneb doba chystání se na zahradu

Už nyní v lednu je možné začít s předpěstováním některých druhů rostlin. Pokud máte skleník, patříte mezi šťastlivce, kteří mají pro ně ty nejlepší podmínky. Nicméně i ti, kdo nevlastní skleník, mohou si předpěstovat letničky. Stačí pařeniště, jakožto obyčejný parapet. Podstatné je dodržet jistá pravidla, abyste pak na záhon mohli sázet zdravé, životaschopné a silné sazeničky.

Vhodné druhy letniček pro lednový výsev

Pro lednový výsev a předpěstování sazenic se hodí petúnie, lobelky, afrikány, astry, ostálky, muškáty, jiřiny, begónie, jakožto jednoleté i víceleté druhy verbeny a některé druhy náprstníku.

Pro muškáty je právě vhodná doba pro výsev v lednu. Doba klíčení je 3 až 12 dní. Co se týče jiřin, tak zde se vysévají 1 až 2 semínka do malých květináčků, použít můžete i klidně plato od vajec. Dalším vhodným druhem pro lednový výsev je i ostrožka stračka vytvářející krásné šištice barevných květů od června do července. S výsevem je rovněž třeba začít už v lednu. Klíčení trvá 7 až 21 dní. Ohledně begónií a jiných hlízovitých rostlin, které kvetou od července až do podzimu, tak zde je třeba pamatovat, že u nich je klíčení velmi pomalé. Trvá 15 až 60 dnů.

květiny

Foto: Pixabay

Podmínky pro předpěstování ve skleníku, pařeništi i na parapetu

Všechny výše uvedené druhy lze pěstovat ve skleníku, jakožto i dobrém pařeništi, ale také na parapetu okna v chladnější místnosti. Podstatné je zajištění správné kombinace zálivky, světla a nepříliš vysokých teplot. Ze začátku je možné nechat semena klíčit i při teplotě blízké pokojové, ale k růstu drobných klíčků je ideální teplota mezi 8 až 10 °C.

Co se týče zeminy, tak ta musí být lehká, kyprá a bohatá na živiny. Zálivka je nezbytná. Je třeba zalévat často, ale ne na list. A především musí dobře odtéci, aby nedošlo k uhnívání kořínků.

Zdroj: ireceptar.cz, adbz.cz

Náhledové foto: Pixabay