Výsev hrachu a jeho pravidla
Jaro je již v podstatě v plném proudu, a pokud jste ještě nestihli výsev hrachu, měli byste tak co nejdříve učinit. Sklizeň hrachu je totiž nedílně spojen s počátkem letního období a byla by škoda o sladké zelené hrášky přijít. K dozrávání hrachu dochází zhruba až po nějakých 3 měsících od výsevu, což je vcelku dlouhá doba. I proto se vyplatí vysévat hrách v několika cyklech. Budete tak mít postaráno o úrodu mnohem delší časové období. V teplejších oblastech se hrách vysévá již na konci měsíce března. Co vše je tedy k výsevu hrachu zapotřebí?
Optimální půda a stanoviště
Půdní prostředí pro pěstování hrachu může být i poměrně chudé. Bude podle toho ovšem vypadat i celkový vzhled lusků a úroda všeobecně. Jen si dejte pozor na dostatečné prokypření půdního podkladu. Kořeny hrachu jsou vcelku mělké, a tak se vyplatí vsadit na vzdušnou půdu. Nehnojte ji zbytečně dusíkem. Hrách má ve svých kořenech integrovány takzvané nitrifikační bakterie schopné dusík pohodlně transportovat až k rostlině samotné. Pěstovat jej můžete na záhonu s kořenovou zeleninou, okurkami či ředkvičkami. Pozor ale na cibuli, rajčata a brambory.
Teplota vzduchu a zálivka hrachu
Hrách setý je vcelku otužilou plodinou, což dokumentuje i jeho schopnost ustát teploty mírně pod bodem mrazu, a to až do -3 stupňů Celsia. Optimální je ale rostliny ochránit před mrazem pomocí netkané textilie. Optimální teplotní rozmezí pro jeho pěstování se pohybuje od 14 do 18 stupňů Celsia. Hlavně v létě při vysokých teplotách jej musíte nutně několikrát denně zalévat. Slabý kořenový systém je náchylný na usychání.
Hrách si zaslouží oporu
Rostliny hrachu je zapotřebí pěstovat přímo v již připraveném opěrném systému. Jen tak se dočkáme kvalitní úrody. Konstrukci si pohodlně uděláte z několika menších latí a provázku. Samozřejmě existují i některé odrůdy, které při růstu doslova leží, nicméně ty nejsou zrovna chuťově nijak výrazné!
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.