Výsev brokolice v červnu? Jde to, když zvolíte rané odrůdy
Zatímco některé druhy brokolice je třeba vysít už v únoru, v případě raných a polopozdních odrůd si můžete počkat až do června. Tento druh zeleniny se vyplatí pěstovat, i když vyžaduje o něco více místa na vaší zahradě. Jedna růžice brokolice vyžaduje poměrně velkou rostlinu. Avšak v brokolici se skrývá celá řada prospěšných látek, které jsou důležité pro zdraví člověka. A pokud se jedná o plodiny, které si vypěstujete sami, víte alespoň, čím jste je hnojili a jaký jejich skutečný obsah.
Druhy brokolice
Když se řekne brokolice, každý si představí tu, která má velkou středovou růžici. Sklízíme ji i s částí košťálu a právě na ni narazíme v supermarketech nejčastěji. Jedná se o brokolici květákovou (Brassica oleracea conv. botrytis var. cymosa). Existuje ale také ještě jedna, méně častá forma: brokolice výhonková (conv. botrytis var. italica). Ta netvoří velkou růžici, ale spíše několik menších růžiček.
Foto: Pixabay
Brokolice – účinky na zdraví
Brokolice je zelenina, kterou mohou jíst i osoby, které si hlídají svou váhu. Obsahuje totiž velmi málo kalorií, zato je ale nabitá celou spoustou vitamínů a živin. Ze všech druhů zeleniny obsahuje brokolice nejvíce vitamínu C (100 mg na 100 g brokolice). Také její obsah vitamínu E je působivý – ve 100 g brokolice je ukryto 1 až 1,6 mg vitamínu E. Brokolice obsahuje antioxidanty, má příznivé účinky na cholesterol, čímž dokáže odvracet také možné problémy s kardiovaskulárním zdravím.
Pěstování brokolice
Brokolice vyžaduje úrodnou půdu, která je dobře propustná. Ideální hodnota pH je 6,8 až 7,5. Tento druh zeleniny je poměrně náročný na vodu, nicméně o něco méně náročnější, než je to v případě květáku. Od květáku se liší také tím, že snese i nižší teploty. Poradí si dokonce s teplotou do minus 8 °C. Pokud jsou teploty vysoké (například přes léto), má brokolice tendence vykvétat. Když se tak stane, je tím nepříznivě ovlivněna chuť brokolice. Pravděpodobně už ji dáte jen do kompostu. Pozor na příliš mnoho dusíku: to může způsobit hromadění dusičnanů v plodu, které následně zkonzumujeme.
Sklizeň brokolice
Brokolice květáková obsahuje jednu hlavní růžici, kterou odřízněte od základny ostrým nožem. Zbytek rostliny ale ještě nechte. Asi za tři týdny můžete zpozorovat, že se začínají tvořit menší postranní růžice. Ty je možné sklízet až v případě potřeby. Pokud ale mají teploty poklesnout pod 8 °C pod nulou, je třeba je sklidit. Postranní růžice je možné sklízet 4 až 6 týdnů po sklizni hlavní růžice.
Výsev brokolice v červnu
Rané odrůdy brokolice je možné vysít v červnu nebo v červenci. Sklízet je budeme v září nebo v říjnu. Nižších teplot se netřeba obávat, naopak je při pěstování brokolice vítáme (nevybíhá do květu). Vhodné odrůdy jsou například Limba či Lucky F1. Také polorané a polopozdní odrůdy je možné vysít ještě v červnu, červenci či dokonce srpnu. Počítejme však s vegetační dobou až 105 dní. Sklízet tedy budeme opět na podzim a volit můžeme z odrůd Apolena F1, Leonora, Miranda (má fialovou růžici).
Zdroje info:
https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/kostalova-zelenina/take-v-cervnu-je-cas-vysit-rane-i-polopozdni-odrudy-brokolice/
https://www.dumazahrada.cz/clanek/vysevame-brokolici-pro-jarni-sklize.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!