Vysejte špenát, který si budete vychutnávat až do května: Jaký z nich bude odolný vůči špenátové plísni?
I když se nenecháte oklamat množstvím železa obsaženým ve špenátu tak, jak se nechal pomýlit Pepek námořník, tato zelenina by na zahradě chybět rozhodně neměla. Obsahuje řadu prospěšných látek podporující zdraví – například vitamíny skupiny B, C, E, K1 a mnoho dalších. Dále také kyselinu listovou, karoten, vápník, hořčík, draslík, sodík, fosfor a železo – i když v menší dávce, než se očekávalo. Dalším obrovským benefitem je také fakt, že špenát obsahuje minimum kalorií. Jaký špenát na zahradě vysadit a jaký bude odolný proti plísni?
Kdy vysít a jaký špenát zvolit
Pro výsev špenátu se doporučuje počkat na teploty vzduchu kolem 10 °C. Půda by se totiž měla zahřát na 5 °C. Semena pak dříve vyklíčí a lépe se vyrovnají s časným výsevem. Samozřejmě jej můžete vyset i do fóliovníku. A co se týče plísní, takzvané plísni špenátové, existují druhy, které jsou proti ní odolnější. Například odrůdy Harp nebo Sacramento.
Také doporučujeme rostlinky vysévat přibližně každé dva týdny, díky čemuž si zajistíte bohatou úrodu bez čekání. Tímto způsobem pokračujte až do jara. Jakmile se začne více oteplovat, listy začnou hořknout a rostlina začne jít do květu. Pro správnou výsadbu doporučujeme vyset 15 semen do přibližně 35 centimetrového řádku. Hloubka by měla být alespoň 1,5–2 cm – utvořte tři centimetry rozestupy.
Zaměřit byste se jistě měli i na správný typ půdy, která by měla být propustná s pH 6,5 – 7. Nevhodná bude kyselá, nepropustná a jílovitá. Co se týče zálivky, špenát budete muset pravidelně zalévat, protože jeho kořeny jsou mělké a vlhkost půdy je spíše v hlubších vrstvách.
Jak je to s hnojením špenátu
Jelikož se jedná o rostliny druhé tratě, což znamená středně náročné na živiny, potřebuje půdu, která byla hnojena rok před výsevem. Samozřejmě vyset jej můžete i tam, kde jste měli ozimé druhy zeleniny. Přímé hnojení špenátu je naprosto zbytečné. Jelikož patří mezi listovou zeleninu, která má schopnost do sebe absorbovat mnoho dusičnanů, bude hnojení průmyslovými hnojivy zbytečné. Opak nastává tehdy, pokud rostlinky nechtějí růst, jsou slabé a chřadnou. V takovém případě sáhněte po organickém hnojivu.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a20705736/growing-spinach/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6974769/, https://www.rhs.org.uk/vegetables/spinach/grow-your-own
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)