Vysejte si sedmikrásky – bude jim to slušet i v květináči
Hledáte nenáročné rostlinky, které vám rychle a efektně dokáží ozdobit byt nebo zahradu? Vsaďte na sedmikrásky. Nemusíte se přitom spoléhat na sazenice z obchodu, snadno si je vypěstujete i sami.
V jarní kompozici to sedmikrásám nejlépe sluší mezi petrklíči a cibulovitými rostlinami. Ozdobí truhlíky na balkóně, ale i květináčky v interiéru. K mání je asi tucet druhů, přičemž nejatraktivnější jsou ty s velkým růžovým květenstvím.
Sedmikrásky můžeme vysévat už teď
Semínka jsou velmi drobná, takže hluboký výsev nepotřebují. Naopak. Dbejte na to, aby nebyly vysety příliš hustě. Pokryjte je jen malou vrstvou zeminy, lehce zalijte a průběžně roste substrát tak, aby zůstal stále vlhký. Květináč je dobré pokrýt průhlednou fólií – ta urychlí klíčení. Ale nezapomeňte ji na pár minut denně odstraňovat, aby se k mladým rostlinkám dostal čerstvý vzduch.
Jakmile semínka vyklíčí, fólii odstraňte. Budou rychle růst, ale nevšímejte si jich, dokud se vám nepochlubí 3-4 listy. Teprve tehdy je můžete rozsadit do květináčků nebo vysadit do volné půdy.
Jak se starat o sedmikrásky na zahradě na terase
Krátkodobě vám zkrášlí interiér, pro trvalé pěstování zde se však nehodí. Potřebují polostín, humózní půdu a dobrou zálivku. Jestliže sedmikrásky rostou na zahradě, postačí je na zimu zakrýt chvojím. To jim pomůže přežít mrazy a na začátku jara vás potěší rychlým růstem a tvorbou nových poupat.
Sedmikrásky v květináči nebo v truhlíku mohou být ponechány na závětrném místě na balkónu či na terase. Vyžadují však silnější zakrytí a obalení jutou, netkanou textilií a dobrou izolaci směrem od země, protože v nádobě je málo půdy a jejich kořeny mohou být snadno poškozeny silnými mrazy. Samotné rostliny by pak měly dostat stejnou ochranu, jako ty v zahradě – vrstvu chvojí. Uvidíte, že se na jaře budou mít opět čile k světu.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)