Vysejte salát lollo, dočkáte se skvělé úrody
Všichni, kdo se snaží žít zdravě jistě vědí, že salát už není jenom hlávkový. Existuje velké množství druhů salátů a jejich pěstování je obdobné. Salát lollo má dvě hlavní odrůdy, je to buď salát lollo rosso, ten má růžovou až červenou barvu, a salát lollo biondo, který je klasicky zelený. Oba tyto saláty jsou nejen chutné, ale také velice přitažlivé naoko. To je důvod proč jejich roztřepené konečky listů používáme na slavnostní salátové, sýrové a salámové mísy.
Vyberte si vhodné místo
Začněte tak, že si koupíte semínka zvolené odrůdy. Pěstovat můžete kdykoli od dubna do konce září. Abyste si zajistili dostatečnou a postupnou zásobu salátů, vysévejte je každé tři týdny. Pokud máte skleník, můžete pěstovat celoročně. Při vybírání vhodného místa, zvolte slunečnou půdu, dobře prokypřenou aspoň do hloubky 30 cm.
Jak vysévat semínka?
Semínka vysaďte do hloubky asi jednoho centimetru a zahrňte je 0,5 cm hlíny. Mezi jednotlivými řádky ponechte mezeru asi 20 cm. Po zasazení semínka zalijte vodou. První rostlinky uvidítě za 7 až 10 dní, přičemž velmi záleží na okolní teplotě. Po dvou až třech týdnech je potřeba rostlinky vyjednotit.
Zálivka je důležitá
Od zasazení až po sklizeň nesmí půda kolem salátů úplně vyschnout. Proto se zaměřte na její pravidelné zalévání, a to ať už pěstujete na zahradě, ve skleníku či pařeništi. Salát lze snadno pěstovat v květináči, což je vhodné pro ty, kteří zahradu nemají. Důležité je ale přímé sluneční světlo, takže balkon nebo terasa jsou důležité.
Sklizeň salátu
Pravidelně vytrhávejte plevel a sklízejte salát včas, dokud je pěkně křehký. Až se vám bude zdát salát dostatečně veliký, můžete jej začít sklízet – například tak, že jej odříznete nožem nebo jej hrabičkami vytáhnete z půdy i s kořeny. Po sklizni salát zkonzumujte co nejrychleji – dokud je ještě čerstvý.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!