Výsadba živého plotu: Na co je třeba dát pozor a které keře jsou nejvhodnější
Živé ploty získávají na oblibě, a tak je stále častěji u rodinných domů vídáme. Přitom se nedá říct, že by s nimi bylo méně práce. Je třeba se o ně pravidelně starat a stříhat je, aby udržovaly daný tvar. Kdy je nejvhodnější doba k výsadbě živého plotu?
Zajímavé řešení ohraničení prostoru
Se živým plotem je možné vytvořit na zahradě příjemné zákoutí, kam není vidět. Zároveň také tento plot funguje jako ochrana před prachem a špínou ze silnice, které dost úspěšně zadržuje. A podzim je ideální dobou na jeho výsadbu, aby se rostliny dobře zakořenily a na jaře pak rostly o sto šest.
Jaký druh keře vybrat?
Pro živé ploty se hodí listnaté i jehličnaté stromy. Z listnáčů to může být třeba dřišťál, habr obecný, skalník vrbolistý, pěkně vypadá zimostráz obecný, osvědčily si i bobkovišeň, hlohyně nebo kalina. Z jehličnanů lze vybírat mezi smrkem ztepilým, cypřiškem, tisem, modřínem, zeravem či jalovcem čínským. Živý plot pak budete buď tvarovat, nebo ho můžete nechat růst volně, ale to obvykle vyžaduje více prostoru.
Jak daleko keře od sebe sadit
Podle výšky budoucího živého plotu se odvíjí vzdálenost jednotlivých keřů při výsadbě. Například chcete-li nízký plot, pak byste měli keře sázet od sebe ve vzdálenosti maximálně 50 cm. U vysokého plotu pak je to asi na vzdálenost až 150 cm, a to buď v jedné řadě, nebo ve více řadách v závislosti na prostoru, který máte k dispozici. Keře nebo stromky sadíme do odplevelené půdy. Pak je důkladně zalijeme a přikryjeme připraveným mulčem, jenž chrání kořeny před promrznutím v následujícím zimním čase. Jehličnany z kontejnerů se sadí zásadně s balem. K mulčování využijeme organický materiál, jako je například listí, jehličí nebo mulčovací kůra či různé štěpky nebo dřevní odpad.
Zdroj info: Kniha Připravujeme zahradu na zimu
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.