Výsadba vždyzelených dřevin: Maximální opatrnost je na místě

Blahočet

Hodily by se vám do zahrady vždyzelené dřeviny? Pak na jejich výsadbu určitě nemusíte čekat až do pozdního léta, kdy by k ní tradičně mělo docházet. Vyplatí se ji řešit už nyní na konci dubna. Možná se to nezdá ale i tady tato zdánlivě triviální činnost má svá pravidla, a tak není od věci si alespoň některá uvést. Dodržíte-li je, vždyzelené rostliny vám budou dělat radost skutečně velmi dlouhou dobu.

Ochranný bal z juty a pytloviny nechte na rostlinách

Sehnali jste stálezelenou dřevinu v ochranném balu z pytloviny nebo juty? Pak není zapotřebí tento bal odstraňovat. Sadební jáma by měla svými rozměry odpovídat velikosti konkrétního kořenového balu. Pozor na zbytečně velkou hloubku. Rostlina by měla být ve stejné hloubce, jako rostla předtím. Půda pod rostlinou musí být dostatečně zhutněná, aby nedošlo ke vzniku vzduchových kapes, jež jsou samozřejmě nežádoucí. Ze stran obsypejte bal jen do poloviny a lehoučce půdu kolem ušlapejte. Poté bal rozvažte a rozprostřete okolo. Dosypte zeminou a následně pořádně zalijte. Kolem stromku se vyplatí dát kůrový mulč, lépe se uchytí.

Rostliny v plastových kontejnerech

Tady je situace poněkud odlišná. Tady je zapotřebí kořenové baly z plastu jemně vytáhnout. Je-li plast měkčí, pak ho pomačkejte, případně ho rozstřihněte až po vložení rostliny do sadební jámy. Rostliny v tvrdých obalech je zapotřebí vytahovat velmi opatrně tak, aby se kořenový bal prakticky vůbec neporušil. Opět platí, že se rostliny nesmí dostat do větší hloubky, než rostly předtím.

Stromky z květináčů

Tipy na vzácnější formy stálezelených dřevin

Tradičně se nakupují rozmanité podoby smrků, borovic a jedlí. Zajímavou volbu představuje také třeba v teplejších polohách zimovzdorný blahočet chilský. Oblíbený je i tis japonský. Zapomenout přitom nemůžeme ani na hlavotis peckovitý a mikrobiotu křižmolistou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.