Výsadba rybízu: Pro bohatou úrodu začněte již při samotné výsadbě
Máte rádi rybíz, a tak jste se rozhodli, že si jej vypěstujete na své zahrádce? Proč ne, na péči rybíz není nikterak náročný, a navíc jeho plody jsou plné živin a chutí. Lze jej využít do buchet, koláčů, knedlíku či tam, kde je máte rádi. A celkově, chutný rybíz na českou zahradu prostě patří. Aby hojně plodil, je potřeba neudělat chybu již při samotné výsadbě.
Vysazujeme rybízový keř
Je rozdíl, zda vysazujete keříkový rybíz nebo rybíz stromkový, ale k tomu se ještě dostaneme. U obou však platí namočení kořenů do vody, stačí pár hodin. U keříkového rybízu vykopejte větší jámu a v ní ještě zryjte či nakypřete dno, ale i stěny. Usnadníte kořenům snadnější rozrůstání. Zasaďte keřík a přihrňte k němu zeminu, a to tak, aby byl uzel pod zemí. Mírně udusejte a prolijte vodou. Po vsáknutí přihrňte ještě hlínu a opět trochu prolijte. Díky tomu vám zůstane voda u keříku.
Vysazujeme stromkový rybíz
U stromkového rybízu budeme postupovat téměř stejným způsobem, ale část nad kořenovým systémem, tedy rozvětvení, necháme vyčuhovat nad půdou. Nezapomeňte stromkový rybíz vysazovat ke kůlu nebo drátěnce, jež bude procházet korunkou. Například meruzalka lépe a snadněji zakořeňuje a vytváří na části kmínku nové kořínky. Také je dobré výhony po výsadbě zkrátit na dvě až tři očka, aby kořeny zvládaly zásobit vodou a živinami nadzemní část. Další řez provádíme ve druhém roce před jarem.
Substrát pro rybíz je také důležitý
Černý rybíz se považuje za náročnější druh, a tak potřebuje lehčí, propustnou a více vápenatou půdu. Co se týče pH, mělo by být kyselejší až mírně zásadité. Červenému a bílému rybízu se bude dařit v humózní, vlhčí a výživné, mírně kyselé půdě. Určitě je také dobré myslet na místo, kam budete rybíz vysazovat. Dopřejte mu slunné místo, ale nikoli to polední, které může způsobit usychání listů. Pokud takové místo nelze zvolit, vysaďte rybíz do polostínu (platí pro červený a bílý rybíz). Naopak černý rybíz můžete umístit na teplé a slunné místo. Po výsadbě dbejte na pravidelnou zálivku. Také bude vhodné, když budete pravidelně kypřit půdu kolem keříku či stromku, aby se voda dostala i do hlubších vrstev.
Zdroj: https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-rybizu/, https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/drobne-ovoce/zahrade-rybiz-angrest-malinik-ostruzinik/;
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)