Výsadba rostlin: nejčastější chyby jsou nesprávná hloubka nebo čas
Výsadba rostlin má svůj určitý postup. Bohužel jsou obaly semínek často skoupé na postup výsevu a následné pěstování. Díky tomu vzniká prostor pro chyby. A někteří zahradníci se jich z nevědomosti dopouští stále znovu a znovu. Základem je, zjistit si před samotnou výsadbou i výsevem všechny potřebné informace. Pokud máte nějaké nejasnosti, na které jste nedostali odpověď na obalu semínek, informace si dohledejte. Případné chyby mohou snížit váš výnos nebo zpomalit klíčení.
Příliš hluboká výsadba rostlin
Pokud přesazujete své rostlinky z nádob na konečné stanoviště, vždy je dobré snažit se to udělat ve stejné hloubce, v jaké byla rostlina zasazena původně. Příliš mělká výsadba znamená obnažené kořeny nebo riziko vyvrácení rostliny. Znesnadňuje jí to zakořenění. A i když se jí to nakonec povede, tak zbytečně zpomalujete její růst. Pozor na příliš hlubokou výsadbu. Pokud je rostlina zasazena příliš hluboko, je náchylnější k houbovým chorobám.
Nevhodné pH půdy
Při přesazování rostlin na konečné stanoviště byste si měli pohlídat také to, zda rostou ve vhodné půdě. Důležitá je nejenom její dobrá propustnost, ale též půdní reakci, čili pH půdy. Většina jehličnatých rostlin, vřesů a borůvky rostou rády v kyselé půdě. Existuje i skupina rostlin, které si potrpí naopak na zásadité pH. Proto je dobré vědět před výsevem, jakou půdu rostlina vyžaduje a tu zahradní si pak v případě potřeby upravit:
- Půdu lze okyselit přidáním kyselé rašeliny, sírou či síranem amonným.
- Zásaditější půdu získáte zapracováním vápna.
Výsadba na nesprávné stanoviště
Rostlina, která miluje slunce, vám ve stínu neporoste (nebo bude náchylná k onemocnění). Některé rostliny mohou zvládnou širokou škálu podmínek. Předtím, než rostlinu přesadíte na konečné stanoviště si proto zjistěte, jaké podmínky preferuje. Vyhnete se tak případným potížím. Zaměřte se i na vlhkost půdy. Pokud máte v zahradě půdu se stojatou vodou, je vhodným řešením instalace vyvýšených záhonů. Příliš suchou půdu můžete vyřešit instalací kapkové závlahy. Nepropustnou půdu můžete vyřešit zapracování písku pro lepší odtok vody.
Neutužení půdy
Jednou z velmi častých chyb je jen jemné přihrnutí půdy k přesazované rostlině. Takto ale mohou vzniknout u kořenů vzduchové kapsy, které mohou způsobit odumírání kořenů. Půdu po výsadbě vždy přitlačte, ale zase ne příliš moc.
Jakmile je provedena výsadba, hnojíte
První hnojivo byste měli čerstvě vysazeným rostlinám dopřát teprve několik měsíců po výsadbě. Některá hnojiva mohou způsobit poškození nedokonal regenerovaného kořenového systému. Předem si zjistěte, zda jste po přesazení nepoužili substrát, který už hnojiva obsahuje.
Zdroje info:
https://kobieta.interia.pl/porady/news-sadzenie-roslin-najczesciej-popelniane-bledy,nId,4914156#google_vignette
https://www.tomsguide.com/home/9-mistakes-to-avoid-when-sowing-seeds
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!