Výsadba meruněk

Meruňky patří mezi velice oblíbené ovoce. Proto není divu, že jej tolik zahradníků pěstuje ve své zahradě. I když existují určité požadavky, které je potřeba pro úspěšnou sklizeň dodržet. Začněte správným výběrem stromku, protože zdravý stromek je základem toho, že se vám bude pěstování meruněk dařit.

Vhodná půda

Pro meruňky vyberte dostatečně teplé a slunné stanoviště. Půda by měla být sušší s pH ideálně okolo hodnoty 7. Lehká půda je vhodnější, protože tolik nezatěžuje kořeny. Vyberte takové místo, které není větrné. Meruňky pěstujeme jako čtvrtkmen s volně rostoucí korunou (spon 6×4,5m) nebo jako volně rostoucí zákrsky s dutou korunou (spon 5×3-4 m).

Úprava stromku před zasazením

Ještě předtím, než meruňku zasadíte, prohlédněte její kořeny. Odstraňte všechny takové, které jsou odumřelé. Před zasazením je také důležité, abyste kořeny meruňky namočili aspoň na dvě hodiny do vody. Pokud se rozhodnete meruňky zasadit na jaře, je nutný řez, pokud sázíte na podzim, pak řez nechte na jaro.

Sázení stromku

Vyhlubte jámu dostatečně hlubokou a do ní zatlučte kůl. Ten bude mladému stromku oporou. Také vám usnadní sázení stromku, protože ho může podepřít ve chvíli, kdy jej budete zahrnovat zeminou. Po doházení jámy půdu pořádně ušlapte a nakonec připevněte strom ke kůlu. Důkladně zalijte vodou (minimálně 15 litrů). Po vsáknutí vodu můžete ještě použít vrstvu mulče (kůra nebo listí).

Hnojení

Meruňky potřebují základní živiny, mezi které patří dusík, fosfor a draslík. Hnojíme v předjaří a na podzim. Protože přes zimu může docházet ke snadnému vyplavení dusíku z půdy, stačí, když jej doplníte ve větší míře právě na jaře. Hnojíme po odkvětu a po opadu plodů. Nejlepším hnojivem je odleželý kompost. Strom nepřeléváme, zálivka je ale vhodná v případě velmi suchého léta.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!