Vyrobte si domácí difuzér! Vůni si přizpůsobíte na míru

Difuzér

Difuzér nemusí být nejlevnější a navíc nemusí dojít k optimálnímu spojení vzhledu a vůně. Zkrátka – na pohled krásný difuzér, který by se vám hodil do interiéru nemusí vonět podle vašich představ. Počáteční investice na výrobu domácího difuzéru mohou být sice trochu vyšší, než koupě hotového, komerčního výrobku, nicméně z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Éterické oleje, které k jeho výrobě využijete, totiž můžete použít znovu a znovu, což se nakonec finančně vyplatí.

Jak by měly vypadat sklenice?

Základem každého difuzéru je skleněná dóza. Je ideální, aby byla průhledná, nicméně použít můžete i keramické či jiné materiály, které se hodí do vašeho interiéru. Důležité je, aby se vám sklenice na difuzér líbila. Měla by být poměrně nízká s úzkým otvorem, protože pak se bude tekutina pomaleji odpařovat. A to je žádoucí, protože vám tak difuzér déle vydrží. Nemusíte kupovat speciální nádoby, porozhlédněte se po tom, co už máte doma. Využít se dají sklenice na koření, staré sklenice od parfémů, malé vázy atd.

Éterický olej

Foto: Pixabay

Co použít jako základ?

Do skleněné nádoby samozřejmě patří vonná tekutina. Tento „základ“ může tvořit obyčejná voda (ideálně destilovaná), lepší jsou ale nosné oleje, jako je světlicový olej nebo olej ze sladkých mandlí. Je důležité, aby tyto oleje byly lehčí. Běžný rostlinný olej (slunečnicový nebo řepkový) je příliš hustý a nebude fungovat. Voda má tu nevýhodu, že dříve vypadá „špinavě“ a může začít zapáchat. Taktéž se mnohem rychleji vypařuje, než olej.

Je nutný alkohol?

Součástí tekutiny do difuzéru je také alkohol. Jeho úkolem je zředit jednotlivé oleje a pěkně je spojit dohromady. Vybrat bychom měli alespoň 90 % alkohol. Sehnat si můžete alkohol, který se používá v parfumerii, líh nebo vodku. Důležité je, aby alkohol byl bez zápachu.

Jaké éterické oleje zvolit?

Éterické oleje jsou tím, po čem bude váš difuzér vonět. Zvolit si tedy můžete takové, které vám jsou příjemné a krásně vám voní. Můžete zvolit jeden olej nebo se pokusit experimentovat a spojit více olejů. Dobře se hodí například skořice a pomeranč nebo vánoční klasika – jablko a skořice či hřebíček. Na 50 ml „základu“ použijte 25 až 30 kapek éterického oleje.

Z jakého materiálu by měly být tyčinky?

Tyčinky, které do svého difuzéru zastrčíte, můžete sehnat z ratanu nebo bambusu. V čem se tyto materiály liší? Bambusové tyčinky se hodí spíše pro „základ“ z vody, jsou totiž méně porézní, takže nebudou přesycené a ucpané. Pokud máte olejový „základ“, zvolte raději ratanové tyčinky, protože jsou poréznější a tudíž lepší pro hustší konzistenci oleje. Tyčinky musí být dvakrát tak dlouhé, než je výška vašich sklenic, aby mohly dobře distribuovat vůni.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/make-your-own-room-diffuser-1103952

https://naturesnurtureblog.com/essential-oil-reed-diffusers/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!