Výroba domácího pařeného sýra krok po kroku
Dát si skvělý domácí pařený sýr rozhodně stojí za to. Ostatně mnozí lidé aktuálně vyhledávají různé farmářské prodejny a výrobce, již dokážou tento sortiment nabídnout. Domácí pařený sýr se dá přitom vyrobit i doma. Dopřát si tak můžete nitě, uzlíky nebo parenice. Výroba domácího pařeného sýra je možná i v domácích podmínkách. My jsme u toho byli a zkusíme vám popsat, jakým způsobem se domácí pařený sýr vyrábí.
Kvalitní kravské mléko a další suroviny
Základem kvalitního domácího pařeného sýra je pochopitelně mléko. Používá se ovčí nebo kravské. My jsme sýry vyráběli z kravského mléka. Na přípravu jsme měli 80 litrů mléka. Z dalších surovin je nezbytné zmínit:
- termofilní kulturu,
- mezofilní kulturu,
- syřidlo,
- vodu, sůl.
Mléko s kulturami: Foto Radek Štěpán
Vaření mléka a příprava sýrové hmoty
V první řadě je nezbytné mléko ohřát. My jsme koupili mléko den předem a přes noc se na něm vysrážela smetana. Tu jsme sebrali a zbylé mléko nalili do hrnců. Ohřát jej bylo zapotřebí na 35 stupňů Celsia. Když se toto podařilo, do mléka se dala termofilní a mezofilní kultura. Obojí tak na špičku nože do jednoho hrnce o objemu 15 litrů. Poté se čekalo 45 minut. Když celý proces proběhl, do mléka s kulturami se přidalo syřidlo. Jeho množství se volí dle tabulek. Ty jsou k dispozici na internetu, například na webech domacimlekar, tiller a jiných. Stačí zadat do vyhledávače. Syřidlo se smíchá s převařenou vodou a naleje do hrnce s mlékem. Poté se čeká dalších 40 minut.
Vaření mléka: Foto Radek Štěpán
Syřidlo: Foto Radek Štěpán
Sýřenina neboli sýrový pudink
I ten vám bude směs nápadně připomínat. Po dané době do ní lze zakrojit a vytvořený pudink rozmíchat. Když se tak stane, můžete cedit. My jsme měli k dispozici speciální perforovaný pytlík. Ten se ještě po naplnění vymačkal a následně zavěsil zhruba na 6 hodin, aby odkapala přebytečná syrovátka.
Sýřenina: Foto Radek Štěpán
Rozkrájená sýřenina: Foto Radek Štěpán
pH jako alfa a omega
Po uplynutí zhruba nějakých 6 hodin jsme změřili pH hmoty. To by se mělo pohybovat mezi 4,8 až 5,2. Je-li tomu tak, těsto může do ledničky. V chladu se zastaví proces kysání. Následně už s těstem můžeme pracovat, až budeme mít čas. V našem případě druhý den.
Odkapávání syrovátky: Foto Radek Štěpán
Měření pH sýru: Foto Radek Štěpán
Tahání těsta
Před taháním těsta je zapotřebí připravit 20% solný roztok. Konkrétně jsme použili 4 litry převařené vody a 1 kg soli. Do vody se ještě přidává chlorid vápenatý v poměru 1:1000, tedy na 4 litry 4 ml. Solný roztok by měl mít podobné pH jako sýry. pH se snižuje kyselinou citronovou. Jedlou sodou se naopak zvyšuje. Když máme připraveno, ohřejeme si v hrnci vodu na 70 stupňů Celsia. Poté už se vezme kousek těsta vloží do ceníku, který je nad vodní lázní. Tahat těsto je dobré v rukavicích. Teplota totiž není nejnižší. Tahá se do studené vody, kde tuhne. Následně se vloží do solné lázně. Silnější provázky určené na uzlíky jsou v ní 20 minut, tenké nitě pouze 5 minut. Vše ale záleží na tom, jak máte rádi pařené sýry slané. Po vytažení z lázně se už sýry jen suší.
Nakrájená hmota: Foto Radek Štěpán
Práce s těstem: Foto Radek Štěpán
Roztažení těsta: Foto Radek Štěpán
Tahání nití: Foto Radek Štěpán
Sýrové uzlíky: Foto Radek Štěpán
Domácí pařené sýry: Foto Radek Štěpán
Zdroje informací: Vlastní zkušenosti redakce, Informace Jardy Buriana, jemuž za pomoc s článkem moc děkujeme.
Domácí pařené sýry: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.