Výrazné chuti fenyklu se není třeba bát – v kuchyni obvykle zmizí
V regálech obchodů vypadají zeleno-bílé mladé fenykly opravdu lákavě. Většinu z nás však odradí od nákupu jejich výrazné aroma, připomínající anýz nebo lékořici. Pokud se to stalo i vám, dejte fenyklu ještě jednu šanci. Tepelnou úpravu totiž většina této chuti a vůně jednoduše „nepřežije“.
Fenykl obecný, latinsky pojmenovaný jako Foeniculum vulgare, má svůj původ už v antice. Tehdy byl ceněn zejména pro svou vůni a odtud pochází i jeho přezdívka „římský kopr.“ Dnes lze v obchodech narazit na dva typy:
- hořký boloňský fenykl
- sladký fenykl
Co do tepelné přípravy jsou si prakticky rovnocenné. Pokud však hledáte jemné vyladění syrových salátů, sáhněte po sladkém fenyklu. Nepřebije totiž ostatní ingredience svým typickým aroma ani chutí.
Foto: Pixabay
Tipy na jednoduchou úpravu fenyklu
Asi nejpoužívanější technikou pro všechny, kteří se s fenyklem teprve seznamují, je pečení. Stačí si zapamatovat, že se fenykl skvěle hodí k jakémukoliv masu (zejména k drůbežímu a rybám). V troubě mu však stačí pouhých 20 minut k tomu, aby dokonale změknul. Pokud ho tam necháte déle, změní se ne nevábnou hmotu. Raději ho tedy přidejte v průběhu pečení.
Skoro stejně jednoduché je i zapékání. Starší a větší fenykly je však předtím vhodné povařit v mírně osolené vodě. 10 minut stačí. Po vychladnutí fenykl rozeberte a nechte zapéct. Jeho dužnaté konce listů poslouží jako skvělá miska pro nejrůznější náplně (skvělé jsou hlavně masové a sýrové).
Syrový fenykl pak použijte jako dochucení salátů, podávaných k rybám. Hodí se zejména jeho bílé, méně aromatické části nebo i listy. Obojího však přidávejte přiměřeně – pro začátek raději méně než více. Když to s ním přeženete, jen těžko to budete napravovat.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)