Vypěstujte si vlastní majoránku!
Majoránka je tradiční bylinkou používanou v české kuchyni. Používáme ji při přípravě masitých jídel, bramboráků, ale také polévek. Co pro nás může být překvapivé je její původ. Majoránka pochází ze Středomoří, dobrou zprávou ale je, že dnes ji můžeme pěstovat i u nás – a poměrně bez problémů. Tato rostlinka dorůstá do výšky obvykle 20 cm, ale až 40 cm. Je typická svými šedozelenými listy.
Připravte si místo pro svou majoránku
Vzhledem k původu této rostliny je potřeba vzít na vědomí, že nevydrží naše české zimy. Pěstujeme ji tedy jen jako letničku. Od června do srpna může produkovat droboučké bílé nebo růžové květy a je silně aromatická. Když vybíráte umístění, opět je potřeba zaměřit se na původ rostlinky. Majoránka upřednostňuje plné slunce, ale ochranu před větrem. Pokud vybíráte půdu, zvolte lehkou a zásaditou.
Kdy se majoránka zasévá?
Majoránku můžete vypěstovat ze semen nebo sazeniček. Pokud zvolíte obtížnější variantu, vysejte semena již v březnu nebo v dubnu. Semínka se nevysévá příliš hluboko, protože klíčí, když se k němu dostane světlo. Nádoba, do které jste majoránku zaseli, by určitě měla být umístěna v nepříliš teplé místnosti. Jednotlivé sazenice pak rozesazujte s rozestupy 3 cm mezi sebou. Květen je čas, kdy můžete majoránku přesadit do zahrady – po posledních mrazících.
Čas sklízení
Sklízíme dva až třikrát za sezónu a listy je potřeba sklidit ještě předtím, než majoránka rozkvete. Sklízejte za jasného počasí, kdy jsou listy suché – nejlépe dopoledne. Vše probíhá tak, že rostlinku sestřihnete asi 5 cm nad zemí nebo nad dřevnatou částí rostliny. Rostlina poté znovu obroste. Poslední sklizeň proveďte na podzim, kdy vytrhnete celé rostliny. Sklízet můžete samozřejmě i po jednotlivých snítcích v případě, že majoránku okamžitě potřebujete v kuchyni.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!