Vypěstujte si vlastní kmín!
Vypěstujte si vlastní kmín!
Kmín je základní surovinou v nejen české kuchyni. Jeho odborný název zní kmín kořenný (luční) neboli Carum carvi. Kmín může růst i jako planá rostlina – v takovém případě je víceletý. Pěstovaný kmín je dvouletá rostlina. V prvním roce vytváří přízemní růžici, ve druhém roce kvete. V České republice ho můžete pěstovat kdekoli. Jeho výška může být 0,3 až 1 metr.
Podmínky pro pěstování
Pokud chcete pěstovat kmín, musíte si v první řadě sehnat kvalitní osivo. Pro kmín vyberte slunné stanoviště. Kmín není na půdu nijak náročný, pokud však máte na výběr, zvolte propustnou a jílovitou půdu. Ideální pH je 6 až 7,5. Vysévat můžete v době, kdy již nehrozí mrazíky, a to přímo do půdy (v březnu či dubnu). Kmín potřebuje dostatek tepla a světla.
Zalévání
První rok zalévejte v srpnu co nejvíce. V tomto čase totiž dochází k vývoji kořenového systému rostliny. Ve druhém roce už zalévejte jen v období od dubna do května.
Sklízení
V prvním roce kmín ještě nesklidíte. Rostlina nejprve produkuje pouze lístky. Ve druhém roce ale po odkvetení vzniknou malé nažky. Ty je možné od června do července sklízet. To, že je čas je sbírat, zjistíte podle barvy – nažky musí mít tmavě hnědou barvu. Sbírají se celé rostliny, které se vážou a suší zavěšené nažkami dolů. Po usušení můžete semínka jednoduše vydrolit.
Skladování
Kmín skladujte ve vzduchotěsných nádobách nebo sáčcích na suchém a tmavém místě. Prospěje mu pokojová teplota.
Použití
Kmín můžete používat jako koření i jako lék. Používá se tradičně při vaření brambor a pečení nejrůznějších druhů pečiva, ale také do různých omáček, pomazánek i polévek. Jako lék je neocenitelný zejména na poli trávicího ústrojí – napomáhá trávení a tlumí křeče v břiše, zmírňuje kašel. Ženy, které kojí, používají kmín kvůli tomu, že jim napomáhá ve tvorbě mléka, a navíc působí proti tzv. „prdíkům“ u dětí.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!