Vypěstujte si vlastní kávu ze zrn
I když se vám asi nepodaří vypěstovat si zásobu kávových zrn na celý rok, na kávovník je prostě pěkný pohled. Rostlina má nádherně lesklé zelené listy, které rostou do různých směrů. Asi netřeba dodávat, že z pražených zrn si vlastní kávovník vypěstovat nemůžete. Za tímto účelem bude zapotřebí sehnat si čerstvá zrna. To už ale dneska rozhodně není problém, stejně jako koupit si již větší rostlinu (pokud patříte mezi netrpělivé zahradníky). Ani semena, ani rostliny nejsou drahé – zaplatíte za ně do dvou set korun.
Jaké odrůdy kupovat?
Asi nejčastěji narazíte na kávovník arabský (Coffea arabica), což je proslulý druh kávy arabika. Domácí odrůdy rostou ve formě malých stromků, některé z nich (v závislosti na odrůdě) ale mohou dosáhnout až 2,5 metru. Udává se, že semena, která mají dobrou klíčivost, by měla mít světle šedou barvu. Pokud si semena objednáte přes internet, je dobré je zasadit co nejdříve, protože klíčivost obvykle velmi rychle klesá.
Foto: Pixabay
Základní podmínky pro růst
Pro kávu je vhodná mírně kyselá půda – ideální pH je 5 až 6,5. Takže pro výsadbu i pěstování postačí klasický substrát pro pokojové rostliny. Semena před výsadbou dezinfikujte: namočte je do roztoku manganu po dobu tří hodin a poté jej namočte do vody zahřáté na 60 °C. V této vodě je nechte až do vychladnutí. Pro výsadbu postačí květináče o průměru 10 cm. Na dně by měly být drenážní otvory. Do spodní části každého květináče dejte také drenážní vrstvu (písek, keramzit, drcené cihly).
Výsadba semen
Do každého takového květináče vložte dvě až tři semínka vypouklou stranou nahoru. Jemně je zahrňte zeminou. Ideální je položit na květináče sklo, abychom dosáhli skleníkového efektu – květináče nechte na nejteplejším místě v bytě. S pěstováním kávovníku můžete celoročně. Ideální teplota pro pěstování je 20 až 25 °C, což je obvyklá pokojová teplota. Je dobré udržovat rostlinu v teple, klidně v okolí radiátoru. Vyhýbejte se ale studeným místům nebo parapetům, kde často otvíráte okno. Doba klíčení je 8 až 10 týdnů.
Přesazení rostliny
Jakmile si na svých rostlinách všimnete tří pravých listů, je vhodné rostlinu přesadit. Každá rostlina by měla mít svůj vlastní květináč. Při přesazování si ale dejte velký pozor, ať se nedotknete kořenů. Tyto rostliny držte na teplém místě, ideální je okenní parapet, kde ale nesvítí přímé sluneční světlo. Kávovník nemá příliš rád přímé sluníčko. Ve třetím roce kávovník přesadíme znovu do květináče o průměru asi 50 cm. V tomto roce (tj. třetí rok od výsadby) se můžete poprvé těšit na květy a posléze i plody. Své stromky můžete množit řízky.
První plody
Květy, které se objeví třetí rok po výsadbě, mají bílou barvu a příjemně voní. Po nich se objevují zelené bobule. Sklizeň dozrává asi jeden rok. Abyste tohoto dosáhli, je důležitá pravidelná zálivka a hnojení. Jakmile květy odkvetou, omezte hnojení a zálivku. Na zimu je dobré kávovník přenést do místnosti s teplotou 15 až 20 °C a omezit zálivku. Teplota, ve které kávovník pěstujete, nesmí klesnout pod 12 °C. Větve, které plodily tři nebo čtyři roky již můžete odřezat rovnou od základny. Zralá zrna usušte, opražte nasucho na pánvi, namelte (na mlýnku na kávy) a užijte si plodů své práce!
Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/02/16/kak-vyrastit-kofe-iz-zeren/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!