Vypěstujte si otužilý a nenáročný muchovník

Muchovník

Hledáte rostlinu, která nabízí spousty skvělých plodů a dokáže růst v jakékoli zemině? Pokud ano, pak vsaďte všechno na muchovník. Právě on nabízí velmi bohatou úrodu skvělých sladkých plodů. Navíc se u něj na podzim nádherně zbarvuje listí, takže vaše zahrada či sad dostanou ještě další velmi poutavý a neotřelý rozměr. Že muchovník příliš neznáte? Pak jste na správném místě. My se totiž v následujících řádcích podíváme na jeho druhy, pěstování a zpracování plodů.

Jaké druhy muchovníku jsou u nás dostupné?

Existuje spousta druhů muchovníku, nicméně ne všechny jsou prošlechtěny, ač třeba pochází z Evropy. Výborné jsou hlavně americké odrůdy. Ostatně i díky nim se muchovníku říká také indiánská borůvka. Ta je vyšlechtěna z muchovníku olšolistého označovaného latinsky jako Amelanchier alnifolia. V zahradnictví se setkáváme s kultivary, jako jsou Thiessen, Nortline nebo Martin, a dalšími. Výborné jsou i muchovník kanadský (Amelanchier canadensis) a muchovník Lamarkův (Amelanchier Lamarckii).

Muchovník

Foto: Pixabay

Základy pěstování muchovníku

Prakticky všechny odrůdy muchovníku jsou z pohledu pěstování maximálně nenáročné. Dokonce umí odolat i mrazům až do mínus 30 stupňů Celsia. Pěstovat tedy muchovník můžete klidně i ve vyšších nadmořských výškách. Bez problémů lze na zkoušku vysadit jen jednu rostlinu. Muchovník ne samosprašný, takže se plodů jistě dočkáte. Vyššího procenta opylených květů ale pochopitelně dosáhnete s větším množstvím rostlin. Proti škůdcům není zapotřebí muchovník nijak opatřit, jelikož se ubrání sám. Keř vytvoří poměrně vzdušnou korunu, takže řez není nijak náročný. Zasadit by se měl na místo s dostatkem slunce. Plody tak dokonale uzrají. V suchých obdobích vyžaduje vláhu. Dlouhodobé sucho ale snáší poněkud lépe než jiné ovocné stromy. Plodit bude muchovník ve druhém až třetím roce.

Zpracování plodů muchovníku

Tmavě fialové bobulky o průměru kolem 10 mm se sklízejí od června do začátku září. Chcete-li je sladší, mohou klidně přezrát. Z jednoho keře lze sklidit až 15 kg plodů. Pro postupnou sklizeň je vhodný muchovník kanadský. Z plodů se nejčastěji vyrábí zavařeniny nebo sirupy. Jinak se využívá i odvar z listů na problémy žaludečního rázu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.