Vypěstujte si nejstarší listovou bylinu, kterou oceňoval Hippokrates
Až vám představíme nejstarší listovou zeleninu, tak věřte, že ji prostě budete chtít pěstovat a užívat si vlastní sklizně. Pozitivní zprávou je, že potočnici lékařskou můžete pěstovat venku i doma v květináči. Buďte si jistí, že tento přírodní zázrak stojí za pěstování. Své o tom už věděli pánové Hippokrates i Napoleon.
Vodní bylina s působivou historií
Potočnice lékařská je nejstarší listovou zeleninou, kterou lidstvo konzumuje. Je zároveň krásná a známá již 400 let před Kristem. Ve starověkém Řecku, na ostrově Kos, Hippokrates nařídil, aby se jeho nemocnice postavila blízko pramenitých potoků, kde se právě potočnici daří. Chtěl ji coby stravu pro své pacienty. Řecký generál Xenofón zase nabádal své vojsko, aby jedli potočnici před bitvou. Mezi velké příznivce potočnice patřil Napoleon. Ten nařídil, aby se ve Francii pěstovala ve velkém. Jeho rozkaz byl splněn.
Přírodní dar pro naše zdraví
Uvádí se, že potočnice lékařská obsahuje 15 základních vitamínů z řady A, B, C, D, E, z minerálů zejména železo, jód, vápník. Železa má více než špenát. Je vyšším zdrojem vitamínu C než pomeranč. Vápníku obsahuje více jak mléko. K tomu je výrazně nízkokalorická. Ideální na talíř pro každého, děti, dospělé, seniory i pro ty, kteří si hlídají kalorie.
Díky obsahu veškerých důležitých a prospěšných látek v nemalé míře je velmi zdravá. Má protizánětlivé účinky, posiluje imunitní systém, snižuje horečku, stimuluje trávení, čistí játra a krev, podporuje vykašlávání, upravuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při chudokrevnosti, působí močopudně.
Potočnice lékařská: foto autor Zcebeci
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flowers_of_Watercress_(Nasturtium_officinale).jpg
Vodní rostlina vhodná pro pěstování na zahradě i doma
I když se jedná o vodní rostlinu, tak ji můžete pěstovat na zahradě či v květináči doma. Potočnice se vysévá od května do června. Potřebuje humózní a propustnou půdu. Doba klíčení je zhruba 1 až 2 týdny. V ideálním případě ji pěstujte v okrasném jezírku, kde jí bude svědčit vápenatá voda a písčitá půda.
Pro pěstování na zahradě si připravte hlubokou jámu, kterou vystelete fólií a zasypte zásaditou zeminou. V takto připraveném místě bude mít rostlina dostatek potřebné vláhy. Potočnice je mrazuvzdorná, tudíž ji netřeba zazimovat.
V případě pěstování v květináči doma je vhodné umístění na stinné místo a zajistit vlhkou půdu. Květináč nechte trvale stát v misce s vodou. Doma pěstovanou rostlinu na zimu přemístěte do světlé, chladné místnosti a mírně omezte zálivku. Hlídejte si, aby zemina nevyschla. Zároveň stálý příjem vody v zimním období není žádoucí.
Mnohostranné využití v kuchyni
Mladé rostlinky jsou vhodné do čerstvých salátů, polévek, na chléb či příloha k masu, rybě. Můžete potočnici přidat do bylinkového másla nebo z ní připravit pesto.
Zdroj: semena.cz, tastejourney.cz, https://www.researchgate.net/publication/344457279_A_review_on_Nasturtium_officinale_A_potential_medicinal_plant
Náhledové foto: autor Roland.aprent
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nasturtium_officinale_07.jpg