Vypěstujte si na zahradě lísku
Lískové oříšky patří na pultech obchodů k poměrně luxusnímu a drahému zboží. Naštěstí není příliš obtížené vypěstovat si je na zahradě. V mrazových kotlinách nebo v horských oblastech se jim však bohužel dařit nebude.
Líska obecná, líska turecká, líska pontická a líska největší – to jsou botanické druhy lísky, z nichž byly vyšlechtěny kultivary vhodné i do našich zahrádek. Vcelku nezáleží na tom, jaký z nich si vyberete, podmínky pro pěstování mají všechny velmi podobné.
Pro lísku je ideální chráněná poloha
Máte-li na své zahradě svah, obrácený na západ nebo jihozápad, bude pro lísku ideálním stanovištěm. Jinak jí postačí teplé místo chráněné před větrem, s hlinitou nebo hlinitopísčitou půdou, obohacenou maštalním hnojem. V těžkých přemokřených půdách líska špatně roste, a navíc trpí namrzáním.
Bez správného řezu to nepůjde
Lísku můžete zasadit na jaře nebo na podzim. Na počátku vegetační sezóny však zkraťte všechny větve na 4-6 puků. I během léta kontrolujte růst výmladků a ty, které směřují dovnitř koruny, průběžně odstraňujte. Zabráníte tak přílišné hustotě a snížené úrodnosti na vnitřních větvích.
V deseti letech stáří lísky ji radikálně zmlaďte. Nebojte se ořezat staré větve až do výšky 0-6 – 0,8 metru nad zem. Rychle obrazí a znovu se dočkáte bohaté úrody.
Lísky pěstujte vždy alespoň v páru
Aby bylo opylení skutečně kvalitní a tvorba plodů hojná, vysazujte lísky vždy alespoň po dvou. Nemusí jít o stejné kultivary, naopak. Dopřejte si pestrost. Keře či stromky vysaďte do vzdálenosti čtyř metrů od sebe. Nezapomeňte je na jaře přihnojovat hojným množstvím dusíku, a během sezóny jim dopřát i draslík, železo a fosfor. Každý druhý rok obohaťte půdu dobře vyzrálým maštalním hnojem. S takovou péčí budou růst a plodit po dlouhou řadu let. Prvních plodů se dočkáte přibližně v pátém roce od výsadby.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)