Vypěstujte si mrazu odolný tymián

Ačkoli je spousta bylinek používáno jako jednoleté byliny, protože nepřežijí zimu, u tymiánu to tak není. Stejně jako některé další bylinky má svůj původ ve Středozemí, nicméně je odolný vůči mrazu a můžete jej s klidem pěstovat po celý rok venku v zahradě. Je potřeba splnit několik podmínek pro pěstování, nicméně péče o tymián je velice snadná a vy si můžete připravit vlastní zásobu tymiánu, který využijete v kuchyni.

 

Výběr stanoviště

Tymián miluje slunná stanoviště s dobře propustnou vápenitou půdou. Pokud mu poskytnete podmáčenou půdu, která je navíc kyselá, nebude vám prospívat. Vysadit jej můžete do svahu nebo klidně tam, kde v jeho okolí bude dlažba či kameny, které budou odrážet letní žár. Vzhledem k tomu, že tymián dokáže bránit erozi půdy, můžete jej vysadit také do svahu.

Hnojení

Tymián vám bude vděčný, když mu jednou za rok dopřejete hnojivo. Vyberte ale pokud možno nejlehčí odrůdy. Nevhodný je například chlévský hnůj nebo silnější organická hnojiva. Nepoužívejte ani dusíkatá hnojiva, která sice způsobí zvýšený růst rostliny, nicméně tím utrpí aroma rostliny – což je důvod, proč rostlinu pěstujeme.

Sklízení tymiánu

Tymián sklízejte v průběhu celé sezóny. Právě pravidelné a postupné otrhávání lístků rostlině nejvíce prospívá, protože její růst je pak vyšší a hustší. Poslední sklízení proveďte do poloviny září, aby měla rostlina dostatek času posílit a připravit se na zimu. Tymián také můžete sklízet po jednotlivých snítcích, které můžete zavěšením sušit a používat je také v zimě.

Množení tymiánu

Tymián můžete pěstovat ze semínek, nebo zvolit mnohem jednodušší metodu množení. Tou je dělení z nařezaných řízků, jež mají délku 5 až 7 cm. Optimální spon na záhonech je 30 x 20 cm. Aby se novým rostlinkám dařilo, dbejte na odplevelení půdy kolem rostlinek. Pokud se rozhodnete pěstovat ze semínek, můžete tymián vysadit přímo na záhon. Ideální doba je začátek dubna.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!