Vypěstujte si microgreens, jsou plné vitamínů a zvládne se o ně postarat i absolutní začátečník
Microgreens alias mikrobylinky jsou v našich končinách velmi oblíbené. Daří se jim totiž úplně všude a potěší vás svou jedinečnou chutí a množstvím vitamínů a dalších prospěšných látek. A co je nejlepší – jejich chuť je ještě intenzivnější než u dospělých rostlin.
Co byste měli vědět o mikrobylinkách
Na pěstování mikrobylinek se hodí jetel, ředkvička, řeřicha, roketa, mizuna, mibuna, salát listový, bazalka, brokolice, máta, mrkev, petržel, listový koriandr, fenykl, pohanka, hořčice … Obsahují množství vitamínů, minerálů, bílkovin a antioxidantů , které chrání tělo před volnými radikály. Jsou skvělým prostředkem na detoxikaci a posílení imunity v zimě, kdy je nedostatek čerstvé zeleniny.
Náhledové foto: Pixabay
Další tipy pro pěstování mikrobylinek
Používejte pouze semínka určené ke klíčení a konzumování, ne ty, které koupíte v zahrádkářských potřebách na setí. Mohou být chemicky ošetřeny. Pěstování mikrobylinek je levné a ekologické. Mladé rostlinka skvěle ochutí omáčky, polévky a další teplá jídla. A jako bonus vám dodají i spoustu vitamínů. Námahy vynaložené na jejich pěstování tak určitě nebudete litovat.
Podle druhu v sobě mohou obsahovat řadu cenných látek jako například železo, vitamín B12, beta karoten, draslík, vitamin B6 , vitaminy C, D a E, vápník, měď, zinek, mangan a další složky, které by ve vyváženém jídelníčku rozhodně neměly chybět.
S mikrobylinkami lze udělat i skvělou polévku
Pokud jste fanoušky dobře opečených burgerů z kvalitního mletého masa, se zeleninou a sýrem v dobré a čerstvé housce, jistě vás zaujme tato polévka, která v sobě všechny tyto chutě spojuje. Není na ní vůbec nic složitého. Stačí si jen připravit ty správné ingredience a dát je dohromady tím správným způsobem. Výsledek vás zcela jistě ohromí.
Maso zahustíte trochou mouky a dobře promíchejte, poté vmíchejte hovězí bujon a na kostičky nakrájené oloupané brambory. Přikryjte a nechce dusit, dokud brambory nezměknou. Na závěr do polévky přidejte pasírovaná rajčata, podle potřeby i rajský protlak, trochu hořčice a strouhaný vysokoprocentní sýr. Za stálého míchání vařte, dokud se sýr neroztopí, a poté přilijte mléko a nechte prohřát. Polévku ochuťte mikrobylinkami a máte hotovo. Polévka je hotová a můžete ji podávat například s rozpečenou bagetou.
Zdroj: https://www.kucharkaprodceru.cz/rychle-omacky/, https://www.chytre-bydleni.cz/dum/jak-pestovat-mikrobylinky-a-pro-ktere-se-rozhodnout, https://www.vareni.cz/recepty/omacka-k-masum/, vlastní zkušenost, https://www.ledmegrow.cz/navody-pro-pestovani-rostlin/jak-doma-pestovat-vlastni-microgreens/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)