Vypěstujte si macešky! Nádherné rostliny ve spoustě barev

Macešky

Macešky jsou trvalky, které se pyšní svými barevnými květy. Ty mají často vyznačený střední okvětní lístek a vypadají tak trochu jako obličeje díky tmavým skvrnám. Obrovská škála barev a variací květin zahrnuje modrou, fialovou, růžovou, fialovou, červenou, žlutou a bílou. Častokrát jsou dvoubarevné nebo je to směsice odstínů. Botanický název je Viola X Wittrockiana. Patří ke květinám, které kvetou i na podzim.

Kdy na výsadbu macešek?

Macešky jsou všestranné květiny. Můžete je pěstovat přímo v záhonu nebo i v květináčích. Je možné pěstovat je ve všech typech květináčů a nádob, a to buď samostatně anebo s jinými rostlinami. Nejlépe se jim daří na plném slunci až polostínu. Macešky vysazujte od konce léta do poloviny nebo až do konce podzimu. Vysadit je můžete také na jaře nebo až do začátku léta. Díky tomu mohou kvést i přes letní období. Ideální je však výsadba a právě na konci léta.

Maceška
Foto: Unsplash

Jak pěstovat macešky?

Macešky patří mezi rostliny, které je snadné pěstovat. Nejlépe se jim daří v úrodné půdě na slunečném nebo v částečně zastíněném stanovišti. Základem jejich péče je zejména pravidelná zálivka, zejména v období sucha nebo u macešek, které pěstujete v květináčích. Zaléváme spíše na půdu než na listy, abychom minimalizovali riziko vzniku a šíření houbových onemocnění. Hnojení provádíme od jara do podzimu, a to jednou za 14 dní tekutým hnojivem (nebo pouze jednorázově hnojivem s postupným uvolňováním).

Co s maceškami po odkvětu?

Pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlé nebo odumřelé květy, povzbudí to rostlinu k produkci nového růstu. Díky tomu si tak během jediné sezóny můžete užít více květů. Nejlepší způsob, jak odstranit odkvetlé květy je použít zahradní nůžky. Poměrně snadno je lze i odlomit prsty, může to ale zvýšit riziko infekce rostliny.

Co znamenají skvrny na listech?

Pokud na listech macešek uvidíte skvrny, pravděpodobně máte co dočinění s houbovými chorobami. V některých případech se skvrny mohou rozšířit též na stonky či květy. Všechny napadené listy odstraňte a vyhoďte do koše (nikdy ne do kompostu!). Následující rok doporučujeme pěstovat macešky na jiném místě, protože spory plísní mohou přežívat v půdě.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-pansies/

https://hnojik.cz/maceska-fialka-violka/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!