Vypěstujte si lilek. Je zdravý a může nahradit i maso
Lilek neboli také baklažán. Co si tak vypěstovat vlastní? Poradíme, jak na zdárné pěstování, abyste mohli sklízet kvalitní úrodu. Prozradíme i na co je třeba si dát pozor. Jak zpracovat tento druh zeleniny a které odrůdy jsou vhodné pro pěstování na zahradě?
Na lilek je často nahlíženo jako na alternativu masa pro vegetariány. Ale to není vše. Je dobrý sám o sobě. Jen je třeba vědět zásadní věci ohledně sklizně i zpracování. V opačném případě by vám tento druh pozoruhodné zeleniny mohl uškodit.
Zelenina s působivou historií
Zelenina pravděpodobně původem z Indie či Číny se do Evropy dostala okolo 13. století. V Austrálii a Kanadě je pro lilek označení „eggplant“, což odkazuje na fakt, že plody některých odrůd bývaly v minulosti nažloutlé a mohly připomínat kachní či husí vejce. Staří Řekové lilku přezdívali „jablko bláznů“, neboť věřili, že jeho nadměrná konzumace může člověka připravit o rozum. Nutno konstatovat, že ovšem nebyli daleko od pravdy. Proč? Syrový lilek není skutečně k jídlu, jelikož obsahuje jedovatý solanin. Zeleninu je třeba konzumovat v upraveném stavu.
Pozor na syrové či nezralé plody
Nezralé a syrové plody obsahují alkaloid solanin, což znamená, že je tato zelenina v syrovém stavu mírně jedovatá a nevhodná ke konzumaci. Jedlý je lilek pouze v tepelně upraveném stavu. Abyste odstranili i jeho hořkost, tak zeleninu nakrájenou na plátky nejprve z obou stran osolte a nechte chvíli vypotit. Poté stačí opláchnout, osušit papírovou kuchyňskou utěrkou. Lilek můžete konzumovat i vcelku. Ideální je ho upéct, ale také ho můžete smažit, dusit, zapékat či grilovat. Slupku nemusíte odstraňovat, je velmi tenká a k tomu obsahuje nejvíce vitamínů.
Foto: Pixabay
Pěstujme lilek na zahradě
Na venkovní záhon vysazujeme po 15. květnu. Je třeba průběžně zaštipovat postranní výhony, obdobně jako je tomu u rajčat. Ponechejte jen hlavní čtyři. Co se týče půdy, tak lilek potřebuje lehkou, humózní, písčitohlinitou zeminu. Jakmile rostlina nasadí plody, ponechejte jich nejvýše sedm a zbytek odstraňte. Díky tomu se dočkáte pěkných plodů. Jakmile lilek začne tvořit plody, zvyšují se jeho nároky na výživu a vláhu.
Zalévejte odstátou vodou, ideální je dešťová a přihnojujte plným hnojivem. Plody se sklízí se stopkou před plnou zralostí. Měly by mít vysoký lesk a intenzivní zbarvení. Přezrálost poznáte podle vadnutí slupky a ztráty lesku, měknutí plodů a hnědnutí semen.
Pro radost českých pěstitelů byly vyšlechtěny speciální odrůdy, které jsou uzpůsobeny chladnějším klimatickým podmínkám. Jedná se o odrůdy jako například Český lilek, Klára, Serena či Beatrice.
Zdroj: lidovky.cz, zahradaapriroda.cz
Náhledové foto: Pixabay