Vypěstujte si královnu orchidejí. Kromě květů vás potěší i báječnou vůní
V Evropě je známé již od počátku 19. století. Bývají oblíbené díky svým působivým květům i díky krásné a intenzivní vůni. Nejspíš už tušíte, že jde o Cattley. Naučte se je pěstovat tak, aby lahodily oku po celý rok.
Katleja patří do rodu orchidejí (Orchidaceae) a přirozeně se vyskytuje ve Střední a Jižní Americe. Do Evropy ji v roce 1818 přivezl anglický přírodovědec William Swainson. Ovšem pojmenována byla podle majitele jedné z největších zimních zahrad Williama Cattleyho, který ji používal jako lákadlo pro návštěvníky.
Jak pěstovat katleju
Ve volné přírodě roste na pařezech, písku, skalách a větvích stromů. Ovšem najdeme i druhy, které se plazí po zemi. Většina z nich se také pyšní květy vydávajícími velmi intenzivní vůni, například Cattleya intermedia vás potěší kořeněnou a sladkou vůni. A jak katleje si pořídit? Pro domácí pěstování se hodí především:
- Cattleya luteola
- Cattleya elongata
- Cattleya amethystoglossa
- Cattleya bicolor var. Brasiliensis
- Cattleya maxima
- Cattleya intermedia
- Cattleya schroederae
Bude se jim dařit na velmi světlém slunném místě, nesmí se však vystavovat slunečnímu úpalu. V létě můžete rostlinu dát ven. Pro pěstování se hodí substrát z borové kůry, kokosových lupínků, kousků rašeliníku, keramzitu a štěrku.
Foto: Pixabay
Jaké teploty potřebují katleje
Tady není odpověď právě jednoduchá, protože je podle tohoto kritéria rozdělit do tří skupin. Jde o :
- chladnomilné katleje (14-16 °C)
- středně náročné katleje (17-18 °C)
- a teplomilné katleje (18-21 °C).
Zálivku potřebuje vydatnou. Ovšem po půl hodině je třeba přebytečnou vodu z podmisky vylít. Další zálivku aplikujte až ve chvíli, kdy substrát zcela vyschne. Je dobré se držet pravidla, že čím chladnější je okolní teplota, tím méně často rostlinu zaléváme. V zimě se tak mnohé orchideje obejdou zcela bez zálivky.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/orchideje-cattleya-jak-je-pestovat
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)