Vypěstujte si indický angrešt, plody překvapí skvělou chutí
Indický angrešt (Phyllanthus emblica) je známý především pro své jedlé plody, které svým vzhledem i chutí připomínají klasický angrešt. Plodům se říká také husí bobule. Rostlinu můžeme najít také pod označením amalaki. Původem pochází ze subtropických částí Indie a roste ve formě malého stromu nebo keře.
Pěstování ze semen
Pěstování ze semen je nejlevnější variantou, jak si indický angrešt sehnat. Nejjednodušší by bylo pěstování z řízků nebo koupě samotné rostliny, nicméně ne vždy se na tyto varianty dá narazit. Semínka snadno seženete na internetových obchodech. Před výsevem je namočte semínka na 24 hodin do vlažné vody. Připravte si lehkou půdu, písčitohlinitou a hlavně dobře propustnou. Půda nemusí být příliš bohatá a její vyschnutí toleruje rostlina mnohem lépe, než přelití. Do ní vysaďte semínka do hloubky 0,5 až 1 cm.
Foto: Pixabay
Podmínky pro pěstování
Za asi 4 až 8 týdnů semínka vyklíčí. Ideální teplota pro urychlení klíčení je 22 až 26 °C. Ostatně teplota kolem 25 °C je ideální po celou dobu pěstování angreštu. Rostlina si potrpí na slunná stanoviště, ideálně s rozptýleným světlem. Indický angrešt pěstujeme v nádobě, protože by nezvládnul zimu venku. Před prvními mrazíky proto přeneste rostlinu dovnitř. V zimě přeneseme do místnosti s teplotou do 20 °C a omezíme zálivku.
Plody indického angreštu
Květy jsou drobné a mají žlutou barvu. Z nich se vytvoří plody kulovitého tvaru, které mají žlutozelenou barvu. Obsahují spoustu vitamínu C a můžeme je tedy použít k posilování imunitního systému nebo ke snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Tyto plody svým tvarem, barvou i chutí připomínají angrešt, který můžete běžně na našich zahradách vidět. Zpracovávat jej můžete podobným způsobem (marmelády, sirupy, nakládaný angrešt, ovocné dipy apod.).
Zdroje info:
https://www.semena.cz/ostatni-exoticke-plody/1671-indicky-angrest-phyllanthus-emblica-semena-indickeho-angrestu-8-ks.html
https://www.mojezdravi.cz/prirodni-medicina/amalaki-aneb-indicky-angrest-ucinky-na-zdravi-pestovani-a-dalsi-vyuziti-5970.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!