Vypěstovat si vlastní meloun není složité – jak na to, aby úroda byla bohatá?

vodní meloun

Melouny patří mezi letní a osvěžující potraviny, které si s libostí užíváme. Pokud si je chcete vypěstovat i na své zahrádce, jistě můžete. Melouny nejsou tolik náročné na péči, jak se může zdát. Je však potřeba jim zajistit správné podmínky a dočkáte se sladkých a chuťově výrazných plodů. Rádi vám proradíme, jak na to, aby se úroda vydařila. 

Správná péče začíná již u semínek

Melouny lze předpěstovat ze semen. Ty můžete koupit v zahradnictví nebo použít ty, které máte v melounu. Pokud jste si je již minulý rok schovali, letos je můžete využít. Mezi nejoblíbenější melouny bezpochyby patří vodní melouny, které mají sladkou, vodnatou a růžovou dužinu. Mezi další patří ty s oranžovou dužinou neboli melouny Cantaloupe a melouny medové. Všechny tyto druhy a odrůdy si můžete na své zahrádce vypěstovat. 

V případě, že nechcete kupovat sazenice melounu, můžete si je vypěstovat ze semena. Jakmile budete mít semínka, vezměte si malý kelímek, naplňte ho substrátem a vložte do něj tři semínka, a to přibližně do hloubky jednoho centimetru. Pravidelně zavlažujte pomocí rozprašovače a kelímky odložte na místo, kde bude teplota dosahovat dvaceti stupňů. 

Melouny
Foto: Pixabay

Co se sazenicemi melounu

Přibližně za tři týdny až měsíc vyrostou sazenice, které můžete vysadit do fóliáku. Pokud však pařeniště či fóliovník nemáte, můžete dát sazenice melounů ven. Je třeba však dávat pozor na teplotu. Sazenice jsou velmi citlivé na kolísání teplot. Pokud tedy budete melouny vysazovat ven, doporučujeme po 15. květnu sazeničky otužovat.

Co se týká půdy, měla by být lehká a kyprá s dostatečným množstvím živin. Sazenice vysazujte nejlépe s rozestupem 50 centimetrů. Důležité také bude, abyste více olistněný stonek za třetím listem zaštíply, pak se lépe rozvětví. Do připravené jámy dejte hnůj nebo kompost, vysaďte sazenici a zahrňte. Pro dobré udržení vlhkosti doporučujeme kolem sazenic vytvořit takzvaný val. Samozřejmostí je pravidelná a každodenní zálivka, která bude mírná. Co se týká opylení, doporučujeme fóliovník větrat, abyste nalákali medonosný hmyz. Pokud tomu tak nebude, bude potřeba, abyste opylování praktikovali sami, a to pomocí štětců. Pyl přeneste na bliznu. 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/melouny-a-ceska-zahrada-navod-na-pestovani, https://www.jak-pestovat.cz/jak-pestovat-meloun/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)