Vypaří-li se voda v kysaném zelí, máte problém
A to poměrně velký. V nejhorším případě můžete celé kysané zelí vyhodit. To by byla opravdu velká škoda, jen považte, jak jste se nadřeli s jeho nakládáním. Nákup, šlapání a další záležitosti není třeba nijak zdlouhavě připomínat. Vyvarovat se takovéto nepříjemnosti přitom není nijak složité. Pojďme se tedy podívat na základ péče o kysané zelí podívat poněkud podrobněji. Žádnou alchymii v něm hledat ale určitě nemusíte.
Základem je pravidelná kontrola
V první řadě je zapotřebí kysané zelí v pravidelných intervalech kontrolovat. Prostě holt jednou za čas zelák otevřete a podíváte se do jeho útrob. Jestliže tam uvidíte těžítko zalité vodou, je všechno v pořádku. Zelí prostě a jednoduše nesmí vyschnout. Mnohdy se setkáte s bílým povlakem na povrchu hladiny a při okrajích samotné kameninové nádoby. Taktéž je všechno v pořádku, čas od času je dobré bílý povlak odstranit. Většinou tak učiníte v momentu, kdy si zelí odebíráte pro spotřebu.
Kysané zelí: Foto Radek Štěpán
Vše pořádně otřít
V každém případě. Když si zelí berete, měli byste také utřít zmiňovaný bílý povlak, otřít těžítko a ideálně i stěny okolo. Zapomenout nelze ani na doplnění vody. Pokud už nemáte v lednici tu, která vám zbyla při nakládání, nevadí. Stačí si jen převařit vodu s trochou soli. Naše babičky lily do zelí vodu z knedlíků, jež se dnes už tak často nepřipravují.
Vodní zátku doplňte také
V každém případě není od věci doplnit také vodní zátku. Voda se ze samotné rýhy velmi intenzivně vypařuje, a to hlavně v momentu, kdy je v místnosti vyšší teplota. Zelí se bez vodní zátky nic nestane, jen počítejte s tím, že jeho vůni ucítíte po celé místnosti.
Kysané zelí se správnou hladinou vody: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.