Vyklíčí i ta nejtvrdohlavější semena: Stačí je namočit do kyseliny citronové

semena

Vyklíčí i ta nejtvrdohlavější semena: Stačí je namočit do kyseliny citronové. Bohatá a kvalitní úroda začíná výběrem semen, která je ale vhodné před samotným zasazením ošetřit. Postačí je namočit.

Podnítit semena v klíčení je velmi snadné. Pomocí triků, které si zahradníci předávají z generace na generaci, se to podaří každému. Na zahradě práce každým týdnem přibývá s tím, jak ustupují mrazy a teploty jsou stále stabilnější.

A je také načase vzít zahrádkářství útokem a nakoupit semena, abyste mohli započít se základem letošní úrody, či s pěstováním okrasných rostlin, které jsou neméně důležité pro celkový letní vzhled zahrady, terasy či balkonu. Pro mě je tato fáze velmi příjemná a představuje příslib blížícího se jara a hlavně většího množství slunce, které je důležité jak pro zeleň, tak i pro lidskou psychiku. Jak si zajistit pohádkovou úrodu?

Vyklíčí i ta nejtvrdohlavější semena

Foto: Pixabay

Vše začíná u semen

Kupovaná či pečlivě uchovaná semínka z loňské úrody je rozhodně vhodné před sadbou ošetřit. Ptáte se proč? Namáčením si zajistíte lepší klíčivost a tedy větší výnosnost. Podle zvoleného způsobu některé metody zajistí i ochranu před choroboplodnými zárodky.

Velmi dobrým způsobem je použití kyseliny citronové, postačí rozmíchat 2 gramy v 1 litru vody. Jak dlouho semena máčet? Web ZahrádkářskáPoradna radí 4 hodiny pro saláty, 12–24 hodin pro košťálovou zeleninu a zhruba 2 dny pro papriky a rajčata. U cibule, celeru, mrkve a petržele ale počítejte až se 3 dny. Vodu je vhodné alespoň dvakrát denně obměňovat, aby byla dobře okysličená. Existují ale také další postupy.

Voda a bylinky udělají své

Bohatě si ovšem vystačíte s obyčejnou vodou, či s bylinným odvarem. Zatímco Chalupáři-Zahrádkáři informovali o způsobu, kdy se střídá teplá a studená voda, je možné nechat semena nabobtnat pouze v misce s vodou. Ta je ale neochrání před plísněmi a nemocemi. K tomu jsou vhodné léčivé byliny.

Můžete například použít výluh z heřmánku pravého, který má antibakteriální účinky. Pokud jej doma zrovna nemáte, vystačíte si také například s řebříčkem obecným, tymiánem či dobromyslí.

 

Zdroj: https://www.houzz.com/discussions/1956343/citric-acid-soak-for-seeds-anyone-heard-of-this, https://www.pennlive.com/gardening/2024/02/are-your-seeds-being-stubborn-heres-how-to-get-them-to-sprout.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)