Výhody a nevýhody mulče z posečené trávy – proč ho někteří nenávidí a jiní na něj nedají dopustit?
Výhody a nevýhody mulče z posečené trávy : Posečenou trávu můžete použít jako skvělý mulč. Co je mulč a mulčování? Mulčováním se rozumí pokládání vrstvy mulče na záhony, pod stromy, keře či na trávník. Jako mulč se používá běžně drcené suché listí, sláma nebo kůra či štěpka. Posečená tráva je skvělým mulčem, který je snadno po ruce a nemusíte za něj platit.
Při údržbě svěžího, zeleného trávníku je jedním z nevyhnutelných vedlejších produktů posečená tráva. Tyto drobné kousky posekané trávy mohou rozdělovat názory majitelů domů a zahradních nadšenců. Zatímco někteří jedinci oceňují výhody ponechávání posekané trávy na trávníku, jiným se nelíbí pohled na ně a jejich možné nevýhody. V tomto článku se zabýváme výhodami a nevýhodami posekané trávy a osvětlujeme, proč se názory na její používání liší.
Jaké jsou výhody mulčování?
Pozitiva této zahradní techniky by se dala jednoduše shrnout takto:
- Zužitkujete posečenou trávu nebo jiný materiál ze zahrady a získáte zadarmo přirozené hnojivo. Mulč se totiž postupně rozkládá a obohacuje zeminu.
- Vrstva mulče chrání půdu před erozí a povětrnostními vlivy. V létě pomáhá zadržet vláhu v zemi a brání vysychání, v zimě naopak poslouží jako peřinka, brání promrznutí půdy.
- Mulč zabraňuje růstu plevele, ne sice úplně na 100 procent, ale velmi ho omezí a vy nemusíte ztrácet čas jeho odstraňováním.
- Vrstva posečené trávy nebo jiného mulče je i překážkou pro slimáky, kterým se zdolává obtížně.
Ušetří vám čas i vodu
Odřezky trávy vytvářejí na povrchu půdy ochrannou vrstvu, která pomáhá zadržovat vlhkost. Tato bariéra podobná mulči zabraňuje odpařování vody, udržuje půdu vlhkou a snižuje četnost zalévání. Kromě toho posekaná tráva působí jako prostředek proti plevelům, omezuje jejich růst tím, že blokuje sluneční světlo a zabraňuje klíčení semen plevelů.
Foto: Pixabay
Nevýhody mulče z posečené trávy
A jaké názory naopak hovoří proti této technice?
Estetické problémy
Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nemají rádi posekanou trávu, je vnímaný dopad na vzhled zahrady. Chomáče trávy mohou působit neuspořádaným a chaotickým dojmem a pokud přeschnou, snadno se rozlétnou po celé zahradě..
Nebezpečí nahromadění chuchvalců
Pokud se na trávníku nahromadí nadměrné množství posekané trávy, může to přispět k tvorbě plísně. Spraš je vrstva rozkládající se organické hmoty, která se hromadí mezi stébly trávy a povrchem půdy. Nadměrná vrstva travní plsti může bránit pronikání vody, vzduchu a živin, což vede k oslabení a nezdravému stavu trávníku.
Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/co-s-posecenou-travou-dejte-ji-na-zahony-je-to-skvely-mulc-72953, https://www.covybrat.cz/nevyhody-mulcovani-travy/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)