Vyhoď dýni, zabiješ ježka: Dýně jsou pro českou přírodu toxické, mnohem lepší službu udělají v zoo

Ježci, dýně, ježek, co s dýni, zoo

Vyhoď dýni, zabiješ ježka: Dýně jsou pro českou přírodu toxické, mnohem lepší službu udělají v zoo. Nadúroda dýní je letos na některých zahradách opravdu obrovská. A i když se může zdát, že je jejich vyhození do přírody ekologickým krokem, není tomu tak.

Ježci dýně žerou, ale nedělají jim dobře

Podzim je pro ježky klíčovým obdobím. Tehdy se totiž připravují na zimní spánek, a proto se živí prakticky veškerou dostupnou potravou, aby si vytvořili dostatek tuku na přežití dlouhých zimních měsíců. Není divu, že zdlábnou prakticky vše, na co narazí, protože potřebují získat co nejvíce energie. A klidně se pustí i do dýní.

A to není dobře. Dýně sice nejsou pro ježky vyloženě jedovaté, ale mohou jim způsobit velmi nepříjemné zažívací potíže, které jsou v tomto citlivém období obzvláště problematické. Konzumace příliš velkého množství vláknité dužiny pak může vést k vážným žaludečním potížím, průjmu a dehydrataci. A z něčeho takového se i jinak zdravý ježek dokáže před zimním zimním spánkem jen těžko zcela zotavit, což může vést až k jeho úhynu, protože nebude mít dostatečné energetické zásoby potřebné k přežití zimy.

TIP: Šikanují vás na úřadě kvůli starému kotli? Víme, kdo za to může – EU je v tom nevinně.

Ježek Vyhoď dýni, zabiješ ježka: Dýně jsou pro českou přírodu toxické, mnohem větší službu udělají v zoo

Foto: Pixabay

Proč dýně ježkům škodí?

Ježci jsou hmyzožravci, jejichž potravu tvoří především brouci, červi, slimáci a další drobní živočichové. A dýně, ačkoli se mohou zdát neškodné, obsahují živiny a vlákninu, které jsou pro ně obtížně stravitelné.

A kromě zažívacích problémů existuje ještě jedno, zákeřnější riziko: zkažené dýně. Jak totiž tyhle plody hnijí, mohou se v nich množit škodlivé plísně a bakterie. A ježci, kteří se jich nažerou, mohou vážně onemocnět.

Přebytečné dýně darujte do zoologické zahrady

To však neznamená, že dýně škodí všem zvířatům. Naopak – tam, kde se vykytují přirozeně (tedy v Americe) se najde i množství jejich konzumentů. Pokud tedy přebytečné zdravé dýně donesete do zoo a předáte personálu, můžete si být jistí, že nakonec svoje využití najdou.

 

Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/fantasticke-recepty-z-dyne-polevka-pomazanka-i-babovka-20221027.html, https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dyne-pohozene-v-prirode-vazne-ohrozuji-jezky-uvadi-britska-charita?fbclid=IwAR1SMq6Zoim_Ka0fKxtYVG55K-__QGgZFeoxd86LhGCbimZ0c8G6s1ls6oY

Náhledové foto: AI Copilot

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)