Vyhazujete šruchu zelnou? Škoda, hodí se nejen do salátů
Bojujete pravidelně s nejrůznějšími plevelnými rostlinami? Nejspíše zbytečná otázka, protože vaše odpověď bude stoprocentně kladná. Plevele je jako máku a často dokáže zamořit záhon tak, že se s ním nelze ani domluvit. Mnohé plevelné rostliny jsou ale maximálně užitečné. Jen o tom vědět a využít je. Typickým příkladem je i šrucha zelná známá také pod označením portulák. Latinsky zní její název portulaca oleracea. Jak tato rostlina vypadá, kde roste, jaké jsou její pozitivní účinky a jak se konzumuje? Na všechny tyto otázky vám odpovíme.
Vcelku nápadná rostlina
Šrucha zelná je jednoletou rostlinou, která má poměrně malinké klíční rostlinky. Vyznačuje se doslova expresním růstem. Poznáme ji podle typických přízemních plazivých stonků. Ty se rychle rozvětvují a dokážou nakonec pojmout vcelku solidní plochu. Stonky šruchy zelné mají typický červený odstín a listy jsou oválné. Listy jsou ve srovnání s jinými rostlinami vcelku dužnaté. V srpnu se u rostlin objevují poměrně malé žluté kvítky.
Spousta pozitivních účinků
Už naše babičky velmi dobře věděly, že portulák patří do kuchyně. Obsahuje totiž spousty lidskému tělu velmi prospěšných vitamínů a látek. Začít můžeme například beta karotenem. Toho obsahuje až 7× více než mrkev. Vitamínu E má zhruba 6× více než špenát. A to obsahuje ještě spousty omega 3 mastných kyselin. Často se šrucha zelná používala při nespavosti.
Roste zkrátka skoro všude
Šrucha zelná dokáže růst prakticky kdekoli. Tradičně je společnicí dovolenkám, nachází se totiž v různých kempech i na poměrně vyschlých plochách. Jinak ale také často roste v chodnících, na okrajích cest nebo kdekoli jinde. V záhonu se objevuje také. Tady je také vhodné ji sbírat. Očistit ji totiž nemusí být vůbec jednoduché.
Šrucha zelná v kuchyni
Konzumují se v podstatě stonky a především lístky. Optimální je sběr mladých rostlin v době, kdy ještě nejdou do květu. Šrucha zelná je typická svou charakteristickou nakyslou chutí. Hodí se hlavně do nejrůznějších zeleninových salátů. Ve Středomoří bývá i součástí polévek. V Mexiku se podává k omeletám.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.