Vybíráme správný pytel na uchování brambor
Patříte k těm, co mají vlastní zahradu a pěstují si na ní i své brambory. Pak si určitě chcete na této potravině pochutnávat i v zimě mimo sezónu. Jak to, ale udělat, aby brambory vydržely i dlouhou zimu, neplesnivěly a uchovaly si svou chuť i všechny prospěšné látky? Klíčem je správné skladování brambor, nejlépe v pytli nebo bedně na uchování, v chladném a temném sklepě. Co když ale takový sklep nemáme a bydlíme třeba v bytě? Je nějaká možnost skladování? Existuje i pytel na uchování brambor v pokojových teplotách? To se dozvíte v následujících řádcích.
Ještě než brambory uskladníme
Po sklizni brambor a ještě před tím, než je uložíme, je třeba brambory nechat tzv. vydýchat. Přetříděné hlízy uložíme na ve slabých vrstvách na dobře větratelné a suché místo. Měl by to být také prostor, kde se nedostane moc světla. Teplota v těchto místnostech se doporučuje mezi 14-16 °C. Po dobu dvou maximálně tří týdnů necháme brambory takto odležet. Během této doby se vytvoří silnější slupka potřebná pro dobré uskladnění. Po tzv. vydýchání brambor můžeme už přemýšlet nad tím, jak brambory uchováme na další čas. Jestli zvolíme bednu nebo pytel na uchování brambor. Jako stanoviště se pak doporučuje tmavý a dobře větratelný sklep nebo studenou garáž, pokud není možnost využití sklepa. Tma je pro skladování zásadní, protože na světlém místě začnou brambory zelenat, což značí nadměrnou tvorbu solaninu. Ten je jedovatý a způsobuje zažívací potíže. Brambory tak skladujeme v přítmí při teplotě 5 °C, maximálně při 7 °C. V případě, že bude stanoviště teplejší, začnou brambory klíčit, vadnout a zahnívat. Jestliže nemáme k dispozici takto studené prostory, je dobré alespoň větrat. Pozor také na to, aby teplota neklesla pod bod mrazu. V opačném případě je potřeba zakrýt brambory netkanou textilií. Vlhkost vzduchu při skladování by měla být 85- 90 %.
A jaký pytel tedy vybrat?
Teď už přejdeme k tomu, jaký pytel na uchování brambor vlastně vybrat. Nabízí se tři možnosti, a to tkaný polypropylenový pytel, polypropylenový pytel s provzdušněním nebo pytel rašlový. Tkaný polypropylenový pytel se vyrábí ze zdravotně nezávadného polypropylenu, který je kromě brambor vhodný i na cibuli a osiva. Pro brambory je však daleko vhodnější polypropylenový pytel s provzdušněným pruhem. K bramborám se tak dostane daleko více vzduchu. Nejpoužívanějším typem pytle na brambory je rašlový pytel neboli síťovaný pytel.
Speciální pytel na uchování brambor s kmínem
Jestliže bydlíte v paneláku, sklep nevlastníte, ale přece jen si chcete nějaké ty brambory v bytě na zimu nechat, existují pytle na uchování brambor, které si poradí i s pokojovými teplotami. Jedná se o znovuobjevení něčeho, co vymysleli už staří Inkové. Pro Inky byly brambory zcela zásadní, a tak zkoušeli, jak je uchovat co nejdéle. Používali k tomu nejrůznější silice obsahující podobné látky jako náš kmín. Tento nový pytel na uchování brambor vypadá na první pohled stejně jako ten klasický, ale opravdu jen vypadá. Svrchní část je vyrobena z juty, vrch z bavlny a nejspodnější část ze stanoviny. Pytel máte také podšívku z netkané textilie, která zabraňuje právě průniku světla. Proti klíčení zase pomáhá pytlík s kmínovou směsí uvnitř pytle. V tomto pytli tak můžete uchovávat brambory i v bytě, ale doporučujeme přece jen chodbu, kde je větší chlad než v ostatních místnostech.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.