Vybíráme ptačí krmítka
Ptačí krmítka nebo ptačí budka nesmí na zahradě chybět. V zimním období se ptáci uchylují do nejrůznějších míst, kde hledají potravu. Ne vždy se jim to skutečně daří a v případě budky mají jistotu. Spousta lidí se snaží vyrobit krmítko svépomocí a nemyslí na to, aby bylo dokonale funkční, ale spíše na vzhled samotné budky. Podívejme se tedy podrobně na nejrůznější aspekty, které by měly vést k tomu, že se vám podaří najít tu nejvhodnější variantu.
Bezpečí ptáků je nejdůležitější
V první řadě je zapotřebí vyvarovat se bidýlek. Ta jsou pro ptáky maximálně nebezpečná. Výroba není nijak složitá. Stačí si přichystat vyschlá prkna o síle zhruba 2 cm. Ta jsou schopna ptáky bez problémů ochránit před nešvary počasí. Hřebíky či vruty je zapotřebí opatřit delšími hřebíky, a to klidně až třikrát. Volit můžete i vruty. Uvnitř budky nechte prkna bez povrchové úpravy. Ptačí budka musí být také otvíratelná, aby bylo možné vyměnit krmivo a další záležitosti. Zapomenout byste neměli ani na impregnaci vnějšku budky, jež ji ochrání před změnami počasí. V budce by mělo být i několik otvorů pro odtok vody.
Pro jaké ptáky chcete budku vyvěsit?
Otvor pro ptáky není od věci také opatřit plechem. Strakapoud by jej totiž mohl v opačném případě bez potíží poškodit. Snažil by se jej totiž maximálně rozšířit. Třeba pro sýkorky je zapotřebí prostoru přibližně okolo 12 x 12 cm. Výška otvoru do interiéru budky by měla být cca 25 cm. Pro modřince stačí průměr 2, 8 cm. Taková sýkora koňadra již vyžaduje minimálně 3,2 cm. U špačků a strakapoudů počítejte s průměrem otvoru až okolo 4,5 cm.
Kam a jak budku vyvěsit
Vyvěšení budky je zapotřebí řešit dle určitých pravidel. V první řadě je nutné budky dát ven již na podzim nebo v průběhu léta, aby si ptáci zvykli. Výška vyvěšení by se měla pohybovat od 2 do 8 metrů. Krmítka jsou pochopitelně níže. Budek by nemělo být více na jednom stromě. Konkurence ptačích rodin není vhodná.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.