Vybíráme odrůdy meruněk

Kvalitní meruňky jsou plody plné vitamínů s multifunkčním využitím. Jestliže i vy chcete pěstovat některý kultivar, měli byste si jeho volbu velmi pečlivě vybrat. U nás je možné pěstovat celou řadu odrůd, které se vyznačují vysokou kvalitou, trvanlivostí a především různou dobu dozrávání. Ta by měla být také jedním z velmi důležitých faktorů výběru daného typu meruňky. Původem pochází meruňka z Číny. Na naše území putovala z jihu přes Itálii a oblast Slovinska. I když se jedná o teplomilné ovoce, v našich podmínkách si své místo najde. Pojďme tedy na jednotlivé odrůdy meruněk.

Vegama

Tento kultivar pochází ze Slovenska a je optimální především pro konzervaci a vysokou odolnost. Dokáže i v květu přežít velmi nízké teploty. Náchylnost vůči chorobám houbovitého charakteru má průměrnou. Plody jsou typické červeným líčkem a střední velikostí. Sytě oranžová dužnina nabídne velké množství šťávy.

Radka

Kdo by nechtěl vysoké pravidelné výnosy? Odrůda Radka vám je bez problémů zajistí. Oranžové meruňky se středním červeným líčkem jsou typické i rezistencí vůči nízkým teplotám.

Lerosa

Pokud si přejete mít velké plody, vyplatí se odrůda Lerosa. Meruňky v rámci její produkce nabízí jemnou dužninu a vynikající chuť se vším všudy. Jedná se o samosprašnou odrůdu.

Tsunami

Ranou atraktivní meruňkou s velkými masitými plody je kultivar Tsunami. Sklízíme ji začátkem července a plod je celkově překryt velkým červeným líčkem. Pevnou dužninu lze pohodlně odstranit od pecky.

Ledana

Sázkou na ranou odrůdu je Ledana. Optimální je jak pro přímé konzumování, tak i pro konzervování. Dužnina se bez problémů odloučí od pecky a je maximálně šťavnatá. Dobře roste i ve vyšších polohách.

Harogem

Sladkokyselou tuhou odrůdou s mírně aromatickou chutí je Harogem. Typická je nejen samosprašností, ale i středně velkými plody a mrazuvzdorností.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.