Vybíráme dřevo na uzení
Základem uzení není pochopitelně pouze udírna a výběr kvalitního masa. Pokud chcete mít opravdu vynikající uzené speciality, měli byste dbát i na výběr dřeva. Právě to totiž vydává zcela specifický kouř, na němž budete udit. Popravdě řečeno, udit se dá na čemkoli. Výsledné aroma masa je ale charakterem kouře značně ovlivněno, a tak byste měli dbát především na výběru typu dřeviny. Ta je totiž rozhodující při uzení masa, ryb i sýrů. Buďme tedy konkrétnější a podívejme se jako používat dřevo na uzení.
Peckoviny jako ideál
Máte-li doma dřevo z ovocných stromů, máte vyhráno. Peckovinové dřeviny se totiž na uzení hodí nejlépe. Zejména při uzení klobás se vyplatí vsadit vše na švestkové dřevo mající zcela specifické vlastnosti. Jemné vonné silice umí dát kouři skvělou vůni, jíž dokáže prosytit jakékoli kousky grilovaného masa. Výborné je toto dřevo nejen na klobásy, ale také na bok, libové maso anebo klidně i na sýr a jiné uzené speciality.
Buk mnohdy bohatě postačí
Vynikající dřevo na uzení je i to bukové. Bez větších problémů na něm můžete udit jakékoli pochutiny. Pokud momentálně potřebujete pouze doudit maso, kabanos nebo cigáru, pak vám bukové dřevo v každém případě postačí. Nemáte-li dostatek peckovin, klidně uďte na buku celou dobu a peckovinové dřevo přidejte až na úplný závěr. Maso bude i v tomto případě dokonalé.
Čemu se raději vyhnout?
Určitě se pro uzení nehodí měkké dřevo. Smrk, popřípadě borovice a jiné měkké dřeviny jsou optimální na rozhoření topeniště. Jinak je fakticky nepoužívejte. Kouř z nich jdoucí není zrovna vhodný, a navíc tyto dřeviny velmi rychle hoří, takže budete nucení neustále přikládat. Nevhodné jsou ale i břízy, různé jívy a jiné typické dřeviny, které se hodí spíše na topení v interiéru než na cokoli jiného.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.