Výběr treláže pro popínavé rostliny
Většina popínavých rostlin potřebuje pro svůj růst oporu. Elegantním a hlavně praktickým řešením jsou treláže. Jejich výhodou je variabilita a dekorativnost, umožní totiž popínavou rostlinu umístit kamkoliv. Nejčastější jsou dřevěné treláže, jejichž základem jsou dřevěné laťky nejrůznějších tvarů, stylů i rozměrů. A jaké treláže pro popínavé rostliny vybrat?
Dekorativní treláže
K dekorativnějším typům zahradních zástěn a treláží patří panely s parskovým, šetiúhlým mřížovím nebo mřížovím s okénkem uprostřed. Taková ozdobná treláž nemusí být vůbec popínavou rostlinou zakrytá celá. Na tyto dřevěné treláže se hodí pnoucí růže, zimolez, plamének a další kvetoucí liány. Na trelážích však nemusíme pěstovat jen okrasné rostliny, ale i ty užitkové jako například kiwi nebo aktinidii čínskou.
Treláže na zdi
Dřevěnou nebo kovovou treláž můžeme umístit i na zeď. Pokud se rozhodneme pro tuto volbu, je důležité, abychom zajistili spáru mezi stěnou a treláží. Mezera by měla být 3 až 5 cm široká a je nutná nejen kvůli prostoru pro stonky ovíjející se kolem treláže, ale také umožňuje proudění vzduchu a pomáhá tak předcházet případným chorobám. Často je využívají i ptáci, když si staví svá hnízda. Opeřence bychom si měli na zahradách hýčkat, v době hnízdění totiž posbírají spoustu hmyzu, takže vás žádní škůdci nepřekvapí.
Treláže v prostoru
Jestliže umístíme treláže do prostoru, musí být opatřeny sloupky. Nejpřirozeněji působí v zahradě treláže dřevěné, ale v zemi a nad úrovní půdy bývá dřevo vystaveno vlhkosti a pak trouchniví. Dobré je tedy zasadit dřevěné sloupky do kovových patek. Praktickou a levnější variantou treláží je pozinkovaný drát či vlasec, který protáhneme očky upevněnými ve zdi nebo plotu. Tato alternativa se hodí zejména tam, kde chceme pokrýt vetší plochu pnoucími rostlinami. Stylovou podpěrou mohou být i splétané vrbové proutí. Vrbové treláže však nejsou tolik trvanlivé a vydrží jen pár let.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.