Všechny zimované muškáty zástřih nepotřebují, některým může i ublížit
Zimování muškátů je poměrně jednoduché – tedy pokud pěstujete ty klasické, zahradní. Zastřihnout, umístit do světlé místnosti s teplotou do 12 °C, občas trochu zalít a těšit se na jaro. Ovšem zcela jiné situace nastává, pokud vám na okně dělají radost muškáty převislé nebo muškáty velkokvěté.
Pokud se řídíte spíše latinským popisem u rostlin, pak budou pro vás důležitá tato označení:
- muškáty zahradní (Pelargonium zonale hortense),
- muškáty převislé (Pelargonium peltatum),
- muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum).
V případě klasických zahradních muškátů si s přezimováním nemusíte dělat prakticky žádné starosti. Jen si nezapomeňte ze zastřižených části (na stonku by měla zůstat max 4 očka) zasadit řízky na příští rok s nanejvýš třemi listy. Ale jaká je situace u dalších typů?
Foto: Pixabay
U převislých muškátů to s nůžkami příliš nepřehánějte
Tedy ne, že byste se jim museli vyhýbat, ale berte je do ruky s rozvahou. S květináčem by se vám mělo dobře manipulovat, ovšem jinak se snažte co nejvíce rostlinné hmoty ponechat. Květináče nechte na světle a v chladu, při teplotě 10-12 °C. Teprve na konci února je sestřihněte na 3-4 očka a pomalu začněte s přihnojováním. Ven by měly přijít (jako ostatně všechny muškáty) někdy v polovině května.
Velkokvětým muškátům nedostatek péče škodí
Přemýšlíte, proč se vám zimování těchto balkonovek nedaří? Problém je v tom, že velkokvěté muškáty potřebují „vegetit“ i během chladných zimních měsíců. Zavděčíte se jim teplotou okolo 15°C, přiměřenou zálivkou a hnojivem. A to jednou za měsíc. Nestříhejte je, zbavte se pouze suchých a nemocných částí.
Na jaře je pak může podle potřeby vytvarovat. Od dubna také postupně navyšte hnojení až na jejich obvyklou dávku. Budou vám dělat před okny radost v nezměněné kráse po celou sezónu.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)