Vše okolo pěstování cykasů v bytě
Cykas je nádherná zelená rostlina, kterou se spousta nadšených zahradníků snaží pěstovat v bytě. Bohužel, ne každému se to daří. Pokud se tato rostlina líbí i vám, pak si ještě předtím, než si ji pořídíte, přečtěte několik rad o tom, jak o ni pečovat. Není to příliš složité, pokud dodržíte několik pravidel. Na jednu stranu je cykas velice odolná rostlina, která je na Zemi již od dob dinosaurů, na straně druhé ale v našich podmínkách potřebuje trochu pomoci.
Základní pravidlo pro pěstování
Na začátek je potřeba si uvědomit, že cykas je subtropická rostlina, takže podmínky v České republice pro něj nejsou ideální. Musíme je vytvořit tak, aby rostlina neplodila v zimě, protože zimní listy jsou řídké a nepěkné a navíc vysilují rostlinu, která pak neplodí v létě. Základem proto je „ukázat“ své rostlině, kdy je léto a kdy zima. Toho docílíte tak, že v zimě budete cykas držet v chladu s omezenou zálivkou a v létě jej naopak vystavíte světlu a teplu.
Jaké teploty a zálivku dodržovat v zimních měsících?
Aby v období od září do dubna nedošlo k produkci listů, je potřeba dodržovat následující podmínky:
- Říjen, listopad: udržujte teploty přes den od 22 do 10 °C, v noci pak od 5 do 10 °C. Zálivku postupně snižujte, ideální je jedna zálivka za dva až tři týdny.
- Prosinec, leden, únor: v těchto měsících už budou teploty nižší, přes den od 7 do 12 °C, v noci od 2 do 10 °C, světlo není příliš potřeba. Zalévejte jen jednou za měsíc (nebo podle potřeby – substrát musí mezi jednotlivými zálivkami úplně proschnout).
- Březen, duben: ideální teploty v těchto měsících jsou přes den 15 až 20 °C, v noci pak 5 až 10°C, zálivka bude potřeba častější. V tomto období můžete začít lehce přihnojovat, například polovičními dávkami, než pro jiné rostliny.
Péče o rostlinu v létě
V létě můžete rostlinu přemístit ven, protože přímo miluje plné slunce. Ideální teploty přes dej jsou 22 až 30 °C, v noci pak 15 až 20 °C. Nižší teploty by mohly způsobit zastavení růstu nových listů. Zalévejte minimálně jednou týdně, ale pozor, v letních měsících nesmí substrát proschnout úplně. Přihnojujte jednou za dva týdny hnojivem na jehličnany a konifery.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!