Vše o vermikompostování a vermikompostéru
Plánujete si pořídit vermikompostér? Ale nevíte, co všechno obstarat, nebo kde ho sehnat, či co do něj patří? Pak jste na správném místě. V tomto článku vám totiž mnohé záležitosti týkající se vermikompostování prozradíme.
Co je to vermikompostování?
Je to jedna z metod kompostování, při které se rozkládá organický materiál, a to za pomoci žížal. Při běžném kompostování se z bioodpadu stane materiál, jehož součástí je humus. Ten obsahuje minerální a organické látky, ale také vodu. To vše je důležité důležité pro rostliny. Hotový kompost se stane kvalitním hnojivem. Pokud se věnujeme vermikompostování, získáváme o něco kvalitnější materiál než normální kompost. Lepší je, protože obsahuje více enzymu. Ten zvyšuje úrodnost půdy, a to až o 30 %, pokud ho porovnáme s normálním kompostem.
Jednou z výhod vermikomostu je, že uzrálý materiál z vermikompostoru můžeme použít například na trávník nebo na hnojení rostlin a zahrádky. A také chrání rostliny proti různým škůdcům nebo chorobám. Kompost z vermikompostéru se také rychle vstřebává, takže nic nebude bránit v užívaní travnaté plochy.
Žížala: Zdroj obrázku Pixabay.com
Výbava pro začátky s vermikompostováním
Vermikompostování je velice jednoduché a nenáročné na přípravu. Na vermikompostování je potřeba nádoba s víkem, díky kterému vevnitř musí být tma. Nádoba samozřejmě nemá být příliš hluboká. Jestliže vyrábíme kompost pro vlastní spotřebu, úplně nám postačí nádoba velikosti 40 x 40 x 15, do spodu nádoby uděláme díry, které nám zabrání vysoušení vermikompostéru. Na dno nádoby dáme podestýlku, již může tvořit například kokosové vlákno, tráva, listí, roztrhaný a potom navlhčený novinový papír, půda, rašelina, hobliny.
Sice dražší, ale méně náročnou časovou variantou, je si vermikompostér zakoupit. Rozdíl u zakoupeného vermikompostéru je takový, že se rozděluje do více pater, díky čemuž je kompostování efektivnější a získáte vzdušnější prostor pro žížaly. Nádoba může být venku i vevnitř. Záleží též na teplotě, efektivnější jsou žížaly při 20 stupních Celsia. Do nádoby by nemělo pronikat hodně světla.
Vhodný druh žížal na vermikompostování
K vermikompostování se hodí jen určité druhy žížal. A to žížaly kalifornské, nebo třeba české hnojné žížaly. Ovšem vhodnější jsou žížaly kalifornské, ty běžně koupíte u chovatele. Pokud přestanete vermikompostér využívat, je vhodné žížaly kalifornské někomu darovat nebo je vrátit chovateli. Žížaly hnojné můžete vypustit do volné přírody.
Kompost: Foto Pixabay
Co do vermikompostéru patří a co naopak ne
Do vermikompostéru dáváme především zbytky zeleniny a ovoce, zbytky čaje, kávový lák, papírové ubrousky, kousky pečiva a různé slupky, například od brambor. Do vermikompostéru nepatří především maso a mléčné výrobky.
Hotový kompost, jak jej poznáme?
Hotový kompost by se měl vytvořit během tří měsíců. Poznáme jej tak, že nezapáchá, nejsou v něm vidět žádné zbytky. Zralost a kvalitu můžeme otestovat, a to tak že zasadíme do kompostu takzvaná rychlá klíčová semena. Takže řeřichu, hrách, fazole. Pokud se vytvoří zelený porost, tak je náš vermikompost už hotový. Jestliže se nám naopak vytvoří porost žlutý, kompost ještě vyzrálý není, takže budeme nadále čekat, než se vytvoří.
Žížala: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.