Vše o mulčování: Noviny, drcené listy, sláma a další skvělé materiály

Mulčování

Mulčování se používá k udržení vlhkosti v půdě, potlačení plevele, udržení chladné půdy, předcházení ledovým nárazům v zimě a k okouzlujícímu vzhledu záhonu. Přírodní mulče navíc při svém rozpadu pomáhají zlepšovat strukturu půdy, prosakování a schopnost zadržovat živiny.

Co si představit pod mulčem?

Mulč je jakýkoli materiál, který se rozprostře nebo položí na povrch půdy jako pokrývka.

Typy organického mulče:

  • kůra, jakkoli upravena,
  • borové jehličí,
  • posekaná tráva,
  • noviny,
  • drcené listí,
  • sláma.

Přírodní mulč se rozpadne a je třeba ho nahradit, ale v rámci svých schopností také zlepší strukturu půdy a její organický obsah. Čím je mulč sušší a dřevnatější, tím pomaleji se bude rozkládat a tím méně doplňků do půdy pustí. Vyplatí se znát původ mulče, protože může obsahovat nechtěná semena plevelů nebo chemické látky. Poslední věc, kterou potřebujete je, rozprostřít mulč, který začne klíčit, aby poškodil, nebo znečistil vaše rostliny chemikáliemi. Každý druh přírodního mulče má své nároky k využití.

Omulčovaná plocha
Foto: Pixabay

Stará dobrá kůra pro klasické mulčování

Kůrové mulče se nejlépe používají kolem stromů, keřů a v záhonech, kde se nebude hrabat, jako jsou chodníky a výsadby. Tyto dřevnaté mulče se dobře neslučují s půdou a může být nepříjemné je neustále přesouvat stranou, aby se vytvořil prostor pro nové rostliny. V každém případě budou mít delší životnost než následující přírodní mulče.

Komu se nelení, tomu se zelení

Posekaná tráva je směsný balík a nejlépe se hodí do nepřístupných oblastí vašeho pozemku, kde potřebujete potlačit plevel. Posekaná tráva, stejně jako většina zelených rostlinných zbytků s vysokou vodní látkou, se mimořádně rychle rozkládá. Zároveň vzniká jakási slizká hmota, která sebou nese dost nepříjemný zápach, proto ji používejte s rozvahou. Také posekaná tráva má tendenci se udusat a nepropouštět vodu. V ideálním případě byste měli použít mulčovací sekačku a posekanou trávu odvézt na zahradu, abyste půdu obohatili.

V případě, že posekanou trávu sbíráte do pytlů, nevyhazujte ji, pokud jste na trávu nepoužili přípravek na hubení plevele nebo jiný herbicid či pesticid. Vyrobené prostředky pro péči o trávu mohou být nevhodné pro několik květin a rozhodně je nepoužívejte na zeleninové zahradě. Neošetřenou posekanou trávu můžete buď vysypat do kompostovací nádoby, nebo ji využít k mulčování otevřených, nezasetých ploch.

Kupujete noviny? Pak je po přečtení nevyhazujte!

Noviny jako mulč je stále rozšířenější. Většina deníků přešla na přírodní barvy, zejména v tmavých a bílých segmentech. Rozstříhané nebo skartované noviny se již dlouhou dobu používá k udržení kořenů rostlin ve vlhku při přepravě. Vrstvené listy denního papíru mají navíc mimořádné schopnosti udržovat vlhkost a fungují jako jiné přírodní mulče, pokud jde o potlačování plevele a regulaci teploty půdy.

Kromě toho se skvěle hodí k zakrytí stávající trávy a nastartování nového pěstebního záhonu. Chcete-li je použít jako mulč v rostlině, rozprostřete kolem rostlin vrstvu čtyř až osmi listů novinového papíru. Listy namočte, aby zůstaly na místě. V bouřlivých dnech je jednodušší listy namočit až v době, kdy je položíte. Přikryjte novinový papír jedno až třícentimetrovou vrstvou jiného přírodního mulče a ochrana proti plevelům by měla vydržet po celou dobu vegetačního období.

Drcené listy

Takto upravené listy jsou oblíbeným přírodním mulčem. Lze je použít kdekoli a je to bezplatný rám mulče. Také přilákáte více nočních žížal do své kultivační půdy. Někteří zahrádkáři nemají rádi, když mají spadené listy na zahradě, a pravděpodobně se nehodí do formálního prostředí. V případě, že rozprostřete vrstvu během jara nějakou dobu před tím, než se rostliny stihnou rozložit, pak bude listový mulč mít tendenci se zamíchat do celkového vzhledu zahrady.

Drcené listy jsou ideální pro lesní zahrady, a pokud rozložíte vrstvu na zeleninu během podzimního období, začne se během zimy rozpadat. Nedrcené lístky se mohou v blátivých zónách zadusat a odpuzovat vodu. V případě, že se to stane, budete muset průběžně hrabat a trochu vyhazovat v případě, že se ukáže, že se často zadusávají.

Sláma, seno

Sláma a seno jsou známé mulčovací prostředky pro zeleninu. Zabraňují tomu, aby půda a půdní neduhy zasypávaly nižší vzrostlé rostliny, a způsobují, že cesty jsou méně neúhledné. Sláma se rozkládá výjimečně pomalu a vydrží po celou vegetační sezónu. Také je příjemným domovem pro hmyz a další užitečné potvůrky, které se sem nastěhují a pomohou udržet obtěžující populaci škůdců pod kontrolou. Nakonec ji lze jednoduše shrabat nebo zapracovat do půdy, když je čas zasadit novou plodinu nebo dát zeleninu na záhon.

Typy syntetických a anorganických mulčovacích materiálů

  • Černý plast
  • Krajinná tkanina
  • Kámen/štěrk

Vyrobené a anorganické mulče skvěle zadržují vlhkost a blokují plevel. Neobsahují žádné doplňky do půdy, ale nerozkládají se rychle a nevyžadují tak pravidelné doplňování jako přírodní mulče. V každém případě, jak se plast rozkládá, je překážkou pro půdu a životní prostředí. Navíc struktura mulče propouští plevel, protože se po mnoha letech rozkládá. Pokud se vám právě líbí užitečnost plastu nebo tkaniny, budete moci na plast nebo tkaninu průběžně přidávat slabou vrstvu kůrového mulče pro maskování.

Jak se kůra rozpadá, semena plevele se budou moc snažit, aby se udržela na povrchu plastu nebo textury. Kůru budete také muset nahradit, protože se rozpadá. V případě, že budujete vyvýšené záhony, zvažte jejich vytvoření na šířku plastu nebo tkaniny, abyste právě mohli záhon zakrýt bez záhybů. V každém případě se v případě, že jste přírodní pěstitelé, budete muset obejít bez použití plastu na zeleninových záhonech, protože může kontaminovat půdu chemií, protože se rozpadá.

Plastové a krajinné tkaniny

Plastová a krajinářská textilie je skvělou volbou pro okolí výsadeb a jiných keřů a stromů. Tyto rostliny nevyžadují hnojení a především na těchto záhonech nebudete často pracovat, takže se nemusíte stresovat s jejich pletím po celé léto. Plast se v létě mimořádně zahřívá a kromě toho, že zakrývá semena plevelů, může také zavraždit všechny škodlivé věci v půdě, včetně kořenů rostlin a mikrobů, pokud není dostatek vláhy.

Nepochybujte o tom, že ve struktuře musíte vyřezat mezery, abyste umožnili průchod dostatečného množství vody. Pokud vidíte, že se na nejlepším místě plastu nebo textury shromažďují louže, nemáte dostatečný odtok. Krajinářská textilie je propustná a neměl by to být problém, pokud se nezablokuje.

Štěrk a kámen pro mulčování vytvoří přírodní vzhled

Rozdrcený štěrk a kameny se dobře hodí jako mulč v oblastech, které vyžadují velké prosakování, nebo na záhonech s rostlinami, které mají rády malé teplo navíc, jako jsou středomořské bylinkové zahrady a dešťové zahrady. Kámen je obtížné vyhnat, takže si to nechte projít hlavou ještě předtím, než použijete kámen nebo štěrk jako mulč. Jaký mulč zvolíte, záleží na práci a stylu, který se snažíte najít. Každý rok je stále více možností, takže se poraďte o své volbě ještě předtím, než začnete aplikovat nebo kupovat mulč. Chcete si přeci vybrat mulč, který by byl ideální a zároveň by svými vlastnostmi mohl pomoci při pěstování na vaší zahradě.

Víte, jak naložit se starým mulčem na jaře?

Mulčování je nezbytné po celý rok pro keře, stromy a trvalé záhony – a to i v případě, že jsou rostliny mimo vegetační dobu. Co ale uděláte se starým mulčem, který v zimě nebyl odstraněn z květinových nebo zeleninových záhonů? Rostliny se kvůli nevšímavosti nebo ledu zničily a plodiny jste posbírali. Je starý mulč ještě rozumný? Měl by být odstraněn? Nebo znovu použit?

Často kladené otázky se týkají čistících záhonů (živá rostlinná plodina buď vyschla a odumřela, nebo byla sklizena) a řeší mulčování: zejména to, zda je starý mulč ještě použitelný – a v případě, že ano, co byste s ním měli udělat. To se týká biologicky rozložitelné textilie (kůra, odvoz, sláma atd.), nikoli mulčů, které se nerozloží rychle (kámen, plast atd.).

Může být starý mulč ještě vhodný k použití?

Zeleninové záhony a záhony s celoročními květinami nebudou mít v půdě rostliny uprostřed zimy, ale budou mulčovány, aby byla jejich půda v zimě chráněna před neúprosnými mrazy a erozí. Na vybudování úrodnosti půdy pro rostliny jste si dali záležet, takže nepotřebujete, aby vám vítr nebo liják odnesly její část, že? Pokud se stav starého mulče do příchodu jara zjevně nezhorší, bude stále použitelný.

Houby s mulčem
Foto: Pixabay

Jak můžete zjistit, že starý mulč jde opravdu znovu použít?

Abyste zjistili, v jakém je stavu, naberte si do rukou trochu mulče. Rozpadl se více či méně na jemné částečky, takže jej nyní od hlíny zřetelně nerozeznáte? V takovém případě nyní nebude jako mulč efektivně fungovat. A proto je čas jej nahradit. Pokud si zachoval vzhled a určitý dojem, který měl na začátku, můžete ho použít znovu.

Jedinou výjimkou by bylo, kdyby se vaše rostliny na tomto záhonu v loňském roce potýkaly s infekčními problémy, o kterých si myslíte, že je lze sledovat zpětně na mulč. V takovém případě byste museli zmíněný mulč ihned vyklidit a uspořádat (informujte se na úřadech ve vašem městě, abyste se rozhodli o vhodném způsobu úklidu takového kontaminovaného materiálu).

Jak si poradit s opětovným použitím mulče

Pokud se při kontrole rozhodnete, že se zastaralý mulč ve skutečnosti zjevně nezničil, měli byste jej v současné době shrabat stranou, abyste mohli jednoduše připravit záhon. Pokud byste jej chtěli odstranit, naberte mulč do trakaře a postupně jej vysypávejte na plachtu. Na záhon se zeleninou nebo jednoletými květinami naneste kompost a zryjte ho pod něj nebo ho zapracujte do půdy rýčem.

Teď už chápete, proč bylo primárním pokynem shrabat starý mulč stranou. V průběhu překopávání nebo rýčování kompostu do zeminy by byl starý mulč pod ním zpracován nebo rozhrnut, což by vás přimělo koupit a použít nový mulč. To by byla ztráta času, energie a peněz. Nyní dejte starý mulč zpět na záhon.

Co můžete udělat se starým mulčem, který už nelze použít

Pokud se starý mulč během zimy zjevně rozpadl, zapracujte ho do půdy jako přírodní hmotu, aby mohl sloužit jako hnojivo ve spojení s kompostem. V tomto okamžiku si jako náhradu pořiďte hromadu zcela nového mulče.

Pořiďte si krycí plodiny nebo živé mulčování

Navzdory tomu, že krycí plodiny, „zelené hnojení“ nebo „živé mulče“ jsou fráze, které se častěji používají ve venkovských kruzích než v kruzích aranžérů, několik majitelů zahrad může zjistit, že krycí plodiny jsou velmi užitečné. Krycí plodiny by měly být vybrány na základě vaší oblasti. V chladném období lze zvolit například zeleninu, jako je vikev křovitá, jetel, fazole a hrách, jednoletý žitovec, oves, řepku, ozimou pšenici a ozimé žito a pohanku. Teplé období zahrnuje zeleninu, jako je hrách a sója, pohanka a čirok.

Plodiny se vysévají na zeleninové zahrádky a celoročně kvetoucí záhony v rámci poklesu, aby se zajistily na zimu. Když se vrátí jaro a vy se chystáte znovu sázet, je čas vyjmout staré krycí plodiny. Zpracování krycích plodin pod nimi jednak uvolní půdu pro jarní výsadbu, jednak dodá do půdy živiny. Na začátku posekejte krycí plodiny a poté je přejeďte kypřičem – tato operace je známá jako práce pod zahradním kultivačem. Když nejprve posečete, půjde práce jednodušeji, protože můžete zpracovávat kratší porosty. Po posečení rozprostřete na stejný záhon kompost a i ten pod ním zpracujte, a to stejně poctivě jako u záhonů bez krycích plodin.

Zdroje info: ceskestavby.cz, ekozahrady.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.